Един от най-великите мачове на Ливърпул във Висшата лига

Ливърпул е един от най-големите отбори във Висшата лига и заслужено всеки сезон е сред основните фаворити за спечелването и. Безспорно през годините „червените“ са имали много велики мачове в английския шампионат и са един от най-обичаните отбори на Албиона. Феновете на „Анфилд“ винаги помагат на отбора в труден вариант, а харизмата на Юрген Клоп скоро трябва да донесе така чаканите трофеи в Ливърпул.

Трудно е да се избере един велик двубой на Ливърпул в историята на Висшата лига, но ще се спрем на един от най-запомнящите се. Връщаме се на 14-ти март 2009-та година, а мястото е „Олд Трафорд“. Тогава Ливърпул побеждава най-големия си опонент в Англия с 4:1 и то на неговия стадион.

Тогава „мърсисайдци“ пристигат на „Олд Трафорд“, знаейки, че само победа ще задържи отбора в битката за титлата. Надеждите на тима са илюзорни – отборът на Сър Алекс Фъргюсън е доминатор във Висшата лига и е устремен към трети пореден трофей, а в предишния сезон са триумфирали и с Шампионската лига.

В дните преди този двубой двата отбора изиграха силни двубои в Шампионската лига. „Червените дяволи“ отстраниха Интер, а Ливърпул разгроми Реал Мадрид с 4:0 на „Анфилд“ и с общ резултат 5:0 се класира напред.

Двубоят започна добре за „червените дяволи“, които след само 29 минути игра стигнаха до гол. Негов автор бе звездата на тима по това време Кристиано Роналдо, който бе точен от дузпа. След този отличен старт на двубоя от страна на Манчестър Юнайтед никой не можеше да си представи катастрофата, която ще сполети отбора след повече от час.

След една изчистена топка от Марин Шкъртел тя попада във Фернандо Торес, който успява да преодолее неориентирания Неманя Видичи да реализира покрай плонжа на Едвин Ван Дер Саар, който допуска първи домакински гол от повече от 1300 минути футбол. В края на полувремето пък Стивън Джерард обръща резултата след точно изпълнение на дузпа.

„Аз бях постоянно освиркван от публиката на „Олд Трафорд“ през последните 10 години, но беше приятно да им затворя устата“, заявява след края на двубоя щастливия капитан на Ливърпул. След попадението той отива пред феновете на тима и целува камерата, а този момент става един от значимите в историята на Ливърпул.

С навлизането на последните 20 минути футбол Сър Алекс Фъргюсън пуска атакуващата мощ на тима. Той вкарва в играя Димитър Бербатов, Раян Гигс и Пол Скоулс. Но преди те да се нагодят към това дерби „червените дяволи“ остават с човек по-малко, след като Неманя Видич бе изгонен във второ поредно дерби срещу Ливърпул.

До края на двубоя Ливърпул отбеляза 2 попадения, с които да нанесе съкрушителен удар върху своя опонент. В 77-ма минута Аурелио и в 90-та минута Досена оформиха крайното 4:1 в полза на Ливърпул.

Това е най-голямата победа на Ливърпул над Манчестър Юнайтед от 1936-та година. С този успех отборът на Рафаел Бенитес намали преднината на върха на класирането на само 4 точки и отборът влезе в битката за титлата.

Това бе и най-голямата загуба за Манчестър Юнайтед на „Олд Трафорд“ от началото на Висшата лига.

Въпреки невероятната игра и силният отбор, който Рафаел Бенитес бе събрал, Ливърпул не успя да се пребори за титлата на Англия, която за последно бе притежание на клуба през 1990г.

Манчестър Юнайтед загуби следващия двубой срещу Фулъм, но в последствие спечели 8 от 9-те си оставащи мача и спечели трета поредна титла във Висшата лига.