България с нов успех и първо място в групата

Националният отбор на България по баскетбол продължава с добрите изяви в предквалификациите за световното първенство по баскетбол. “Лъвовете” записах 4-та поредна победа, този път като гост на Беларус, с 84 на 70 точки. Това означава, че Лъвовете печелят предквалификационната група и ще участват в квалификациите за планетарния шампионат, който ще се проведе в Китай през 2019-та година.

Националите си усигуриха класирането напред още след победата над Португалия през уикенда в Ботевград, но първото място още не беше сигурно. “Лъвовете” не трябваше да паднат с повече от 10 точки в Беларус, но те успяха даже да спечелят този двубой.

Подобно на другите двубои в тази група, националите решиха спора още в първата четвъртина. Беларус започна силно и поведе с 5:0 точки, но силна серия на националите и 10 поредни точки обърнаха развоя на двубоя. В крайна сметка първата четвъртина завърши 21:16 точки в полза на “лъвовете”. Втората четвъртина бе най-резултатна, като двата отбора играха добре. В крайна сметка и тя отиде за родните национали, които я спечелиха с 25 на 23 точки.

Третата четвъртина бе спечелена от домакините, които намалиха изоставането си с 3 точки. В края на двубоя националите показаха, че са по-опитният и по-класен отбор и не допуснаха сензационен обрат. Последната част бе спечелена от “лъвовете” с 19:10 точки.

Чавдар Костов бе най-резултатен за “лъвовете”, отбелязвайки 21 точки, а Александър Везенков добави 18 за успеха на България. За домакините най-резултатен бе звездата на отбора Виталий Лючич с 18 точки.

България ще научи съперниците си в следващата фаза на квалификациите на 24-ти август.