5-те най-запомнящи се плейофи за световно първенство

В следващите дни клубните отбори ще направят място на последните за годината световни квалификации. След изиграването на тези двубои ще станат ясни всички отбори, които ще участват на световния шампионат в Русия следващото лято. По традиция финалните плейофи за класиране на шампионата са изключително напрегнати и интересни.

Представяме ви 5-те най-запомнящи се плейофни двубои

Франция – Ирландия 2:1 (2009г.)

Франция спечели първия двубой в Ирландия с минималното 1:0 и “петлите” се виждаха почти сигурен участник на мондиала в ЮАР през 2010. Гол на Роби Кийн в началото на двубоя на “Стад дьо Франс” върна гостите в двубоя. В края на двубоя се случи един от най-скандалните моменти в последните години във футбола. Тиери Анри овладя топката по магически начин до аутлинията и пусна успореден пас за Уилям Галас, който отбеляза и прати “петлите” в ЮАР. Повторенията обаче ясно показват, че Анри е играл с ръка. В последствие от иралдската футболна асоциация искаха преиграване на двубоя или да получат правото да участват на световния шампионат като 33-ти отбор, но и двете жалби не бяха взети под внимание.

Португалия – Швеция 4:2 (2013г.)

Това не бе сблъсък между Португалия и Швеция, това бе сблъсък между Златан Ибрахимович и Кристиано Роналдо. Двамата бяха централните фигури в двата двубоя. Първият двубой бе спечелен от “мореплавателите” с 1:0, а при реванша Кристиано Роналдо се развихри, отбелязвайки невероятен хеттрик, който класира Португалия на световния шампионат. След двубоя пък Ибрахимович заяви, че световното първенство няма да бъде същото без него.

Гана – Египет 7:3 (2013г.)

Гана спечели симпатиите на всички футболни фенове с представянето си на първенството в ЮАР през 2010г. Тогава те бяха отстранени от Уругвай след онова фамозно спасяване с ръка на Луис Суарес в края на двубоя и поседвалата пропусната дузпа. Ганайците бяха пределно мотивирани да се класират за шампионата в Бразилия, но във финалния плейоф срещу тях се изправи силният тим на Египет. Първият двубой бе истински рецитал от страна на Гана – 6:1 и в крайна сметка футболистите на страната се класираха за трети пореден световен шампионат.

Аржентина – Австралия 2:1 (1993)

Аржентина бе близо до това да пропусне световните футболни финали през 2018г. Все пак успеха с 3:1 над еквадор спечели билетите за “гаучосите”. Но през 1993г. Аржентина трябваше да мине през трудни баражи да се класира на световния шампионат в САЩ. Този двубой е белязан от завръщането на Диего Марадона след 15-месечно наказание за използване на дрога. След 1:1 в Аржентина всички имат надежди, че “кенгурутата” са способни на чудо. Но двубоя в Сидни е спечелен от Аржентина с 1:0 с попадение на Габриел Батистута.

Австралия – Уругвай 1:1 (2005г)

През 2005-та година Австралия успя да се класира, спечелвайки плейофа срещу един от силните отбори в Южна Америка – двукратният световен шампион Уругвай. Тогава “кенгурутата” се класираха за световни футболни финали за първи път от 3 десетилетия. Победата дойде драматично – след изпълнение на дузпи. Двата отбора спечелиха с по 1:0 а при изпълнението на дузпите австралийците бяха по точният отбор.