Американките спечелиха финала на олимпийския турнир по хокей на лед

Тимът на САЩ надделяха над защитаващия титлата си Канада с 3:2 (1:0, 0:2, 1:0, 0:0, 1:0) след изпълнение на наказателни удари във финала на олимпийския турнир по хокей на лед за жени.

Канадките, които бяха спечелили последните четири олимпийски финала, три от които точно срещу американките, бяха в серия от 24 поредни победи на Зимни Игри.

Двата тима се срещнаха и в груповата фаза и тогава “Кленовите листа” триумфираха с 2:1.

Отборът на САЩ поведе в заключителните секунди на първата част при числен превес с попадение на Хилъри Найт. През втората част Канада успя да направи пълен обрат, благодарение на  Хейли Ървинг и Мари-Филип Пуле. Шест минути преди края на финалната сирена американките драматично изравниха след техничен изстрел на Моник Ламуро-Морандо.

Така се стигна до дузпи. След първата серия от по пет изпълнения резултатът беше 2:2, но след това Жослин Ламуро-Дейвидсън реализира шестия наказателен удар за САЩ, а вратарката на тима спаси изстрела на канадката Мегън Агоста.

Така за първи път от 1998 година отборът на САЩ триумфира със златните медали.

снимка: twitter