Безкомпромисен Херлингс, спечели и двата манша в Севлиево (ВИДЕО)

Лидерът в световния шампионат по мотокрос в клас Джефри Херлингс (КТМ) спечели двата манша от световното първенство по мотокрос в клас MXGP на мотополигона “Горна Росица” край Севлиево.

Холандският пилот на КТМ беше над всички в Гран при на България и направи голяма крачка към титлата, прибавяйки още 50 точки в актива си като вече има 783 т. три кръга преди края на сезона.

Основният му конкурент в Кралския клас Тони Кайроли (КТМ, Италия) покази изключителен характер, състезавайки се със специална шина на десния крак заради контузия.

Въпреки проблемите деветкратният световен шампион взе участие и в двата манша, като в първия завърши на 8-мо място, а във втория остана на 4 секунди зад победителя Херлингс. Италианецът е втори във временното подреждане за сезона с актив от 710 точки. На третото място в крайното подреждане за кръга се нареди Клемент Десал от Белгия (Кавазаки).

Българският представител в MXGP Петър Петров (Хонда) завърши на 16-то място в първия манш и 19-и във втория. Така Петров успя да прибави още 6 точки към актива си в класирането, в което е 25-и с 46 т.

В клас МХ2 Хорхе Прадо ( КТМ, Испания) и Пол Йонас (КТМ, Латвия) си размениха по една победа в двата манша.

В първия Йонас победи, но във втория с минимален аванс от 0.7 секунди, а Прадо удържа лидерството и с 47 точки се качи на първото място. Пол Йонас стъпи на втората позиция с 45 точки, а Хунтер Лауренс ( Хонда, Австрия) – трети с 38т. Българския представител в този клас бе Алекс Димитров ( България, КТМ), който направи своя дебют в МХ2. Димитров се справи повече от прилично и успя да спечели първите си 3 точки от световния шампионат, завършвайки 20-ти в първия и 19-ти във втория манш.

Лидер в генералното класиране е испанецът Хорхе Прадо със 739, втори е Паулс Джонас (Латвия)- 709 и Киер Олсон (Дания) – 555.

В Европейския шампионат ЕМХ 300 победата грабна Брад Андерсон (Великобритания, КТМ), втори се нареди Майк Крас ( Холандия,КТМ), а трети Андеро Лусбо ( Естония,Хускварна).

Истински малшанс за Майкъл Иванов ( КТМ) при ЕМХ 250 кубика. Талантливият ни пилот остана 5-ти във вчерашния първи манш, като нелепа грешка му костваше влизане в Топ 3. Днес, Майкъл потегли перфектно от старта и дори за кратко поведе колоната, но падна в средата на първата обиколка и беше изпреварен от няколко състезатели.

Иванов даде сериозна газ и се движеше 8-ми преди отново да падне и докато запали мотора мина време и финишира на 18-то място. В общото подреждане за кръга Майкъл зае 13-та позиция с 15 точки. Другите ни двама представители в този клас Николай Малинов (КТМ) и Станислав Цеклеов ( КТМ) завършиха съответно на 23 –то и 24 –то място.

В надпреварата взеха участие 94 състезатели от 33 държави, а стартовете на мотополигона “Горна Росица” в (Севлиево) бяха наблюдавани от над 30 хиляди зрители.