Резултати от първия кръг на Откритото първенство по тенис на САЩ

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров отпадна в първия кръг на Откритото първенство на САЩ. Българинът загуби с 0:3 сета (6-3, 6-2, 7-5) от швейцареца Стан Вавринка.

Димитров имаше шанс да пробие подаването на съперника си още в първия гейм на мача, но опитният Вавринка издържа на напрежението. Швейцарецът, който участва на шампионата с покана на организаторите постепенно намери верния ритъм и след пробив в осмия гейм затвори първия сет с 6:3.

Втората част започна много лошо за Григор Димитров, който продължи да сервира слабо и позволи на съперника си да се откъсне с 4:0, което в крайна сметка означаваше и втори сет за Вавринка след 6:2. В началото на третата част 33-годишния шампион в Ню Йорк от 2016-а поиска медицинско прекъсване заради проблеми в кръста и българинът се възползва от това, повеждайки с 5:3 гейма.

И точно когато Григор сервираше за намаляване на изоставането си в сетовете, отново се видяха традиционните колебания, а това беше използвано от Вавринка – резултатът? Върнат пробив, счупена ракета и срив у Димитров, който не спечели нито един гейм повече – 7:5.

Вавринка

Във втори кръг Вавринка ще играе с победителя от мача между американеца Колин Алтамирано или французина Юго Умбер.

Световният номер едно Рафаел Надал започна успешно защитата на титлата си на Откритото първенство на САЩ по тенис.

Матодара продължава напред в надпреварата след отказване на Давид Ферер, който получи травма в левия прасец и бе принуден да се откаже при резултат 3:6, 4:3.

Надал взе лесно първия сет с пробиви в третия и в деветия гейм, но във втората част 36-годишният ветеран дръпна с 4:2, след което, обаче, беше принуден да прекрати участие в мача.

Поставеният под номер 5 в схемата Кевин Андерсън (Южна Африка) се поизмъчи, но стигна до петсетов успех над представителя на домакините Райън Харисън.

Андерсън пласира 28 аса и надделя със 7:6(4), 5:7, 4:6, 6:3, 6:4.

Южноафриканецът ще играе срещу Жереми Шарди (Франция), елиминирал Андрей Рубльов (Русия) с 6:2, 4:6, 6:4, 6:1.

Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина) спечели срещу квалификанта Доналд Йънг (САЩ) с 6:0, 6:3, 6:4, а във втория кръг ще срещне друг американец – Денис Кудла.

Британецът Анди Мъри се завърна на “Флашинг Медоус”, след като през миналия сезон пропусна турнира заради контузия. Победителят през 2012 година Мъри осъществи обрат срещу австралиеца Джеймс Дъкуърт и спечели с 6:7(5), 6:3, 7:5, 6:4 в първия мач на шотландеца в Големия шлем от миналото лято на “Уимбълдън”.

Анди Мъри

Мъри ще играе във втория кръг срещу номер 31 Фернандо Вердаско (Испания), който отстрани сънародника си Фелисиано Лопес с 6:2, 7:5, 6:4.

По-важните резултати:

Карен Качанов (№27, Русия) – Алберт Рамос-Винолас (Испания) 3:0 (6:3, 6:2, 6:3)

Джак Сок (№18, САЩ) – Гуидо Андреоци (Аржентина) 3:0 (6:0, 7:6, 6:2)

Паоло Лоренци (Италия) – Кайл Едмънд (№16, Великобритания) 3:1 (4:6, 6:4, 7:5, 6:1)

Доминик Тийм (№9, Австрия) – Мирза Башич (Босна и Херцеговина) 3:0 (6:3, 6:1, 6:4)

Жереми Шарди (Франция) – Андрей Рубльов (Русия) 3:1 (6:2, 4:6, 6:4, 6:1)

Борна Чорич (№20, Хърватия) – Флориан Майер (Германия) 3:1 (6:2, 6:2, 5:7, 6:3)

Стефанос Циципас (№15, Гърция) – Томи Робредо (Испания) 3:0 (6:3, 7:6, 6:4)

Джон Иснър (№11, САЩ) – Брадли Клан (САЩ) 3:0 (7:6, 6:3, 6:4)

Милош Раонич (№25, Канада) – Карлос Берлок (Аржентина) 3:1 (7:6, 6:4, 1:6, 6:3)

При дамите

Шесткратната победителка Серина Уилямс стартира участието си в турнира с категорична победа над полякинята Магда Линет с 6:4, 6:0. Американката пречупи съпротивата на опонентката си за 70 минути.

Съперничка на Уилямс във втори кръг ще бъде германката Карина Витхьофт.

Напред продължава и Винъс Уилямс след успех над Светлана Кузнецова с 6:3, 5:7, 6:3 в мач, който продължи близо три часа.

Миналогодишната шампионка Слоун Стивънс стартира защитата на титлата си с победа над рускинята Евгения Родина с 6-1, 7-5

Испанката Гарбине Мугуруса разгроми китайката Шуай Чжан в два сета – 6:3, 6:0. Поставената под №9 Юлия Гьоргес също продължава напред след победа над руската квалификантка Ана Калинска с 6:2, 6:7 (5-7), 6:2.

Голямата изненада поднесе естонката Кая Канепи, която елиминира световната номер 1 Симона Халеп с 6:2, 6:4. Любопитното е, че никога досега не се бе случвало водачката в световната ранглиста да отпадне още в първия кръг на турнира от “Големия шлем” в Ню Йорк в “Оупън ерата” (от 1968 година насам).

Ребека Петерсон (Швеция) – Анастасия Павлюченкова (№27, Русия) – 2:1 (1:6, 6:4, 6:3)

Ашли Барти (№18, Австралия) – Онс Жабар (Тунис) 2:0 (6:1, 6:3)

Каролина Плишкова (№8, Чехия) – Зарина Дияс (Казахстан) 2:0 (6:4, 7:6)

Виктория Азаренка (Беларус) – Виктория Кузмова (Словакия) 2:0 (6:3, 7:5)

Елиз Мертенс (№15, Белгия) – Куруми Нара (Япония) 2:1 (6:2, 6:7, 7:5)

Анастасия Севастова (№19, Латвия) – Дона Векич (Хърватия) 2:1 (6:2, 2:6, 6:3)

Татяна Мария (Германия) – Агнешка Радванска (Полша) 2:0 (6:3, 6:3)

Елина Свитолина (№7, Украйна) – Саша Викъри (САЩ) 2:1 (6:3, 1:6, 6:1)