Полша отново покори световния връх във волейбола

Полша е новият стар световен шампион по волейбол за мъже след победа над Бразилия с 3:0 гейма.

Поляците спечелиха убедително финала в Торино с (28:26, 25:20, 25:23) точки и напълно заслужено защитиха короната си.

Титлата е трета в историята на полския волейбол, след тези от 1974-а и 2014-а. Дружина полска вече има два златни и един сребърен медал от световни първенства. Отборът защити титлата си от предния Мондиал през 2014 г., в заключителната среща на който отново победи Бразилия (3-1).

Бразилия от своя страна изигра петия си пореден финал на Световно първенство, но се представи далеч под обичайното си ниво и отново ще трябва да се задоволи със среброто.

Бразилия

Първият гейм бе най-интригуващият в срещата. Той започна равностойно, но в средата му Полша натрупа преднина, която изглеждаше комфортна при 20:16.

Два аса на Липе дадоха старт на силна серия за Бразилия, които стопиха разликата до една точка, за да се стигне и до равенство при 23:23.

Паритетът се запази до 26:26, когато сервис в аут на Сааткамп и блокада на най-добрия играч в мача – Бартош Курек, спечелиха гейма за поляците.

Вторият гейм започна силно за поляците, които отново натрупаха преднина, но за разлика от първата част не позволиха на Бразилия да изравни и спечелиха с 25:20.

Третият гейм започна превъзходно за поляците, които натрупаха солидна преднина в началото и сякаш мачът изглеждаше спечелен. В този момент бразилците рискуваха всичко и успяха да стопят разликата до 23:24 но дружина полска не допусна обрат и успя да спечели мача и турнира.

Бартош Курек стана най-резултатен в срещата с 24 точки и бе определен за най-полезен играч (MVP) на турнира.

В спора за бронзовите медали тимът на Съединените щати победи Сърбия с 3:1 гейма.

“Янките” се наложиха в отделните части с (23:25, 25:17, 32:30, 25:19) точки.

САЩ

Така американците за трети път в историята си заслужиха място на подиума след титлата през 1986 година и бронза през 1994 година.

Топреализатор на срещата се превърна Мат Андерсън с 29 точки (2 блокади, 4 аса), а Аарон Ръсел добави  16 т. за американците. За Сърбия най-много точки успя да забие Дражен Лубурич – 12.