България с успех и класиране напред на Световното първенство при дамите

Националният отбор на България за жени записа изключително труден, но ценен успех. „Лъвиците“ победиха с 3:1 (23:25, 27:25, 25:21, 25:21) тима на Канада. С това възпитаничките на Иван Петков се класираха за втората фаза на Мондиала, който се провежда в Япония.

Двубоят бе последен от група В и за двата отбора и се превърна в спор за място във втората фаза на турнира. В него България показа по-голяма класа и се класира напред в турнира, след като изоставаше в първия гейм.

С този успех България записа втора победа, като с 6 точки „лъвиците“ успяха да излезят от „групата на смъртта“ в турнира. Волейболистките ни записаха 2 победи и 3 загуби. Освен „лъвиците“ напред продължават олимпийския шампион Китай, непобедените италианки и силния тим на Турция. От групата отпадат Канада и Куба.

Трудно начало за България

Първия гейм бе изключително труден и за двата отбора. Играта вървеше равностойно, като нито един отбор не успя да вземе предимство. Първото техническо прекъсване дойде при точка аванс за Канада. В следващите минути отново никой не успя да направи разлика в резултата, като двата тима постоянно разменяха водачеството. Все пак България успя да стигне до 2 точки преднина при втората техническа пауза. Силната игра продължи и в следващите минути, като волейболистките на Иван Петков поведоха с 19 на 17. Последва силна серия от 3 поредни точки за „кленовите листа“, което доведе до обрат в резултата и прекъсване за българския селекционер. Канада взе инициативата, като след блок-аут на Алекса Грей северноамериканките спечелиха първата част.

Драматична втора част върна „лъвиците“ в двубоя

Вторият гейм започна по-добре за България, като волейболистките ни поведоха с 5:2, като разпределителката на Канада получи тежка травма и бе извадена от игра. Първата техническа пауза дойде при резултат 8 на 4 за „лъвиците“. Постепенно България направи разликата още по-голяма, като тя стигна до 6 точки при 12 на 6. Последва силна игра за Канадките, които намалиха пасива си до второто техническо прекъсване на само 1 точка. „Лъвиците“ отново поведоха с 2 точки при 18 на 16, но допуснаха изравняване на резултата при 20 на 20. В края на гейма българките отново поведоха и имаха два геймбола, но те бяха спасени от канадките. Все пак родните волейболистки стигнаха до успеха във втората част след ас на Лора Китипова.

Важен трети гейм за „лъвиците“

Третата част също започна отлично за волейболистките, водени от Иван Петков. Те поведоха с 5:3, а първата техническа пауза дойде при 8 на 6. Отново волейболистките ни показаха силна игра и поведоха в резултата до 4 точки при 14 на 10, но допуснаха да бъдат застигнати в резултата. След втората техническа пауза разликата стана 5 точки в полза на „лъвиците“ при 19 на 14. Разликата стана огромна при 20-тата точка на „лъвиците“. „Кленовите листа“ записаха 4 поредни точки и успяха да намалят изоставането си. Но с три поредни точки за българките в края на гейма успяхме да поведем с 2:1 гейма.

Труден четвърти гейм

Четвъртият гейм започна равностойно, като се движеше точка за точка. При 5 на 5 „лъвиците“ направиха три безответни точки преди първото прекъсване. Все пак равенството се възстанови при 13 на 13. Втората пауза отново дойде при предимство за „лъвиците“ – 16 на 15. В следващите минути българките водеха резултата, като допуснаха обрат при 20 на 19 за Канада. Последва силна серия за „лъвиците“, които успяха да спечелят 6 от последните 7 точки в двубоя, с което да се класират за следващата фаза на турнира.

С най-много точки за победата бяха Гергана Димитрова и Нася Димитрова с по 17 точки. Мария Каракашева добави още 16 за ценния успех срещу Канада. Оутъмн Бейли и Кийра Ван Рик бяха най-резултатни за северноамериканките с по 18 точки.