САЩ и Япония с победи на Мондиал 2018 по волейбол (ОБЗОР)

Женският ни национален отбор по волейбол започна със загуба участието си във втората фаза на Световното първенство в Япония.

Българските момичета отстъпиха от защитаващия титлата си тим на САЩ с 0:3 гейма (16:25, 17:25, 11:25).

Двубоят започна много равностойно, но след първото техническо прекъсване американките започнаха да напипат своя ритъм. Най-опасна за нашия тим бе Мирослава Паскова, която на няколко пъти успя да се измъкне от трудни ситуации и да реализира важни точки.

След второто прекъсване световните шампионки вдигнаха темпото, а нашите момичета просто не намираха отговор на случващото се на полето. Преднината на американката продължи да расте и в крайна сметка те успяха да затворят гейма в своя полза след 16:25.

“Янките” стартираха отлично втория гейм и при първото техническо прекъсване се оттеглиха с комфортна преднина (8:3). Те продължиха своя рецитал като резултата набъбна до 16:10 при втората пауза. До края на частта волейболистките на Карч Кирай не изпуснаха инициативата на полето и с лекота стигнаха до 17:25.

В решителната трета част българките направиха твърде много непредизвикани грешки, особено по време на сервиране, а САЩ се възползва от тези неточности и спечелиха срещата след 25:11.

В топреализтор на мача се превърна Кимбърли Хил с 13 точки, а Карста Лоу добави още 12 за победителките. Най-много точки за нашия тим реализира Нася Димитрова – 11, а Мирослава Паскова се отчете с 9.

Това поражение сложи край и на теоретичните шансове на “лъвиците” за продължаване в третата фаза на първенството, за която ще се класират само първите три отбора в крайното подреждане. Загубата е 4-та за България в турнира, като с 2 победи и 6 точки нашите момичета заемат 8-о място в своя поток. Временен лидер в групата е САЩ с 16 точки.

В понеделник от 4:40 ч.б.в. волейболистките водени от Иван Петков излизат срещу Русия.

Един от най-интересните мачове бе този между Германия и Бразилия.

Германките спечелиха срещата след обрат от 0:2 до 3:2 гейма.

Волейболистките на Бразилия съумяха да спечелят първите два гейма, съответно на 14 и 19. Но бундестима изигра впечатляваща трета част, в която успя да надделее с драматичното 32:30. Вдъхновени от великолепната игра германките продължиха да играят на високо ниво и вкараха мача в тайбрек след 25:19.

В него бразилките направиха всичко по силите си, но късмета не бе на тяхна страна и те загубиха двубоя след 17:15.

Луиза Липнам изигра страхотен мач за Германия, като успя да реализира впечатляващите 36 точки и временно се изкачи на върха на класацията за най-добра реализаторка с общо 129 точки.

За “селесао” Тандара Кайшета заби 29 точки.

Последният път когато Бразилия загуби от немския тим на Световно първенство по волейбол бе през далечната 1970 година (повече от 48 години). Така бундестима сложи край на черната си серия от 11 мача без победа срещу южноамериканския тим на световни финали.

Доминиканската република беше близо до изненадващ успех срещу Япония, но домакинките измъкнаха драматично победата с 3:2 гейма.

Пред близо осем хиляди зрители в Нагоя, волейболистките на Кими Накада спечелиха отделните части с (25:17, 28:26, 22:25, 25:27, 15:11) точки.

Японките влязоха много мобилизирани в срещата и взеха първия гейм без особени проблеми (25:17).

През втората част доминканките дадоха сериозен отпор на своя съперник. Те на няколко пъти съумяха да наваксат изоставането си в резултата, но две леки грешки в доста ключови моменти, наклониха везните в полза на Япония.

Последва отпускане в редиците на азиатския тим, от което се възползваха волейболистките на Доминикана и  те се върнаха в мача след 22:25.

В четвъртия сет момичетата на Маркос Квиек поведоха на два пъти. Първо преди първото техническо прекъсване с 8:7, а след това и на второто прекъсване – 16:13.  Японските състезателки изравниха за 19:19 и срещата тръгна точка за точка. При резултат 25:25 символичните гости поискаха видео чалъндж – за докосване на мрежата и точката бе отсъдена в тяхна полза и те поведоха с 26:25. В ответната атака Доминиканската Република успя да реализира и следващата точка и да прати двубоя в тайбрек.

В решителната пета част Япония поведе с 3:0. Преднината на домакините набъбна до 8:4, но доминиканките успяха да стопят изоставането си до 1 точка (9:8). Волейболистките на Япония бяха по настойчивия тим в края и заслужено спечелиха срещата след 15:11.

Бетания Де Ла Круз от Доминикана завърши срещата с най-много точки – 21. За Япония Ай Курого се отчете с 20, а Маи Окумура добави 11.