Резултати и класиране след втората фаза на Световното по волейбол

След изиграването на последните срещи от Мондиал 2018 по волейбол за жени, станаха ясни и отборите, който ще се борят за медалите в Япония.

За финалната шестица се класираха: Италия, Китай, Холандия, Япония, Сърбия и САЩ.

Регламентът предвижда отборите да бъдат разпределени в две нови групи по три тима.

Волейболистките на Италия продължават безгрешния поход в турнира. Възпитаничките на Давиде Мазанти постигнаха деветата си победа на Световното първенство и дадоха сериозна заявка за титлата.

Италианките победиха САЩ с 3:1 гейма и остават единствения тим със сто процентов актив в надпреварата.

“Адзурите” се наложиха в отделните части с (25:16, 25:23, 20:25, 25:16) точки и спечелиха първото място в група “F”.

В топреализатор на срещата се превърна бе Паола Егону с впечатляващите 33 точки, а още 22 за победителките добави Мириам Сила.

Въпреки поражението американките също продължават напред. “Янките” завършиха на трето място в групата с 19 точки и така си осигуриха участие сред най-добрите шест тима.

Това сана и не без помощта на китайските волейболистки, които надвиха Русия с 3:1 гейма.

Олимпийските шампионки спечелиха отделните части с (25:22, 21:25, 25:23, 25:15) точки и по този начин изхвърлиха Русия от надпреварата.

За руския тим Ксения Парубец и Ирина Воронкова се отчетоха с по 25 точки.

Националките на България приключиха участието си на световното първенство в Япония, след като победиха категорично Азербайджан с 3:0 гейма. Така с актив от 11 точки (4 победи, 5 загуби), “лъвиците”завършиха на 12-то място в общото класиране на Световното първенство по волейбол.

България волейбол
На миналия Мондиал българските волейболистки се класираха на 11-о място. Най-доброто класиране на тима е от далечната 1952 г., когато завършва четвърти.
В другата група Холандия надви Сърбия с 3:0 гейма. “Лалетата” надделяха в отделните части с (25:16, 25:12, 25:20) точки.

Сръбският тим изигра двубоя без няколко основни състезателки, но въпреки тежкото поражение, западните ни съседки успяха да хванат последния билет за финалите, заради по-доброто си геймово съотношение от това на Бразилия.

Иначе холандките бяха по-добрите на полето. Те много бързо натрупаха комфортен аванс от 10:6, а след това бе много лесно за “лалетата” да диктуват темпото на игра. След второто техническо прекъсване волейболистките на Сърбия опитваха всичко за да стопят разликата, но силите им стигнаха само за 25:16.

През втория гейм Холандия продължи да тормози съперника си и отново с лекота поведе с 8:3 точки. Преднината на “оранжевите” продължи да набъбва и при втората пауза резултата бе 16:6. До края на гейма волейболистките на Джеймс Морисън позволиха на съперничките си да реализират още 6 точки и бързо, бързо приключиха спора след 25:12.

Сценарият от първите два гейма се повтори и през третата част. Холандките отново стартираха ударно и набързо поведоха с 8:3, а след втората пауза резултата беше 16:10 в полза на “лалетата”. Волейболистките на Сърбия забиха четири поредни точки и стигнаха до 16:14, но Холандия успя да съхрани крехкия си аванс и се поздрави с победата след 25:20.

За победителките най-резултатна бе Лонеке Слоетьес с 22 точки, а Анне Буийс добави още 11 точки. За Сърбия Бранкица Михайлович се отчете с 10.

Останалите резултати:

България – Азербайджан 3:0 (25:19, 25:20, 25:20)

Мексико – Пуерто Рико 1:3 (17:25, 19:25, 25:18, 19:25)

Германия – Доминиканска Република 0:3 (12:25, 19:25, 17:25)

Турция – Тайланд 3:1 (22:25, 25:20, 25:22, 25:20)

Япония – Бразилия 2:3 (25:23, 25:16, 26:28, 21:25, 11:15)

Ето и крайното класиране след втората фаза

Група “Е”

Група “F”

Преди броени минути бе изтеглен и жребия за третия кръг на волейболния Мондиал.

В група “G” попаднаха европейските шампионки от Сърбия, домакините от Япония и непобедената до момента Италия.

В другата група “Н” битките ще са още по-интересни. Във втората група един срещу друг ще се изправят защитаващия титлата си тим на САЩ, Холандия и олимпийските шампионки от Китай.

Това отреди изтегленият преди броени минути жребий в Нагоя, където ще се изиграят срещите от двете групи.

Двубойте от двете групи ще се изиграят от 14-ти до 16-ти октомври.