Сърбия срази Италия, Китай се справи с Холандия

Женският национален отбор на Сърбия надигра Италия с 3:1 гейма в последния мач от група “G”, от финалната шестица на световното първенство по волейбол за жени в Япония.

Западните ни съседки спечелиха отделните части с (25:21, 25:19, 23:25, 25:23) точки и така сръбските волейболистки нанесоха първа загуба на непобедения до този момент тим на “скуадра адзура”.

Италианаките не познаваха вкуса на загубата в 10 поредни мача в Япония, но въпреки поражението продължават към 1/2-финалите, където ще срещнат първия отбор от Група “H”.

Основна заслуга за страхотния успех на Сърбия имаше Тияна Бошкович, която реализира мачбола в 4-ия гейм и стана най-резултатна с 29 точки. Милена Расич добави 15 за победителките. За Италия Паола Егону приключи с 28.

Срещата бе пряк двубой за върха в групата, като Сърбия завърши на първо място, а Италия остана на втора позиция.

В другата група “Н” Китай надигра Холандия с 3:1 гейма (23:25, 25:13, 25:18, 25:17) и си уреди среща с Италия на 1/2-финалите на волейболния Мондиал.

Действащите олимпийски шампионки загубиха първия гейм с 23:25, но успяха да стигнат до пълен обрат и да оглавят класирането в Група “Н” с две победи от също толкова сблъсъци.

Най-резултатна за азиатките стана Тинк Жу с 19 точки. Ксинюе Юан добави 16, а Чангнинг Жанг се отчете с 13. За “лалетата” Лонеке Сльоетес реализира 26 точки.

Въпреки поражението холандките продължават към следващата фаза, където ще се изправят срещу Сърбия.

Полуфиналните двубои ще се изиграят в Йокохама в петък (19 октомври). В 07:40 ч. б.в. е първата среща – между Сърбия и Холандия, а в 10:10 ч. Китай и Италия ще премерят сили в битката за финала.