Сърбия и Италия ще определят новия волейболен шампион при дамите

Националните отбори на Италия и Сърбия ще излязат един срещу друг в битка за златните медали на Световното първенство по волейбол за жени, което се провежда в Япония.

Волейболистките на Сърбия се класираха на финала на волейболния Мондиал, след като в първата полуфинална среща днес се наложиха над Холандия с 3:1 гейма.

В “Йокохама Арена” западните ни съседки спечелиха отделните части с (25:22, 26:28, 25:19, 25:23) точки и в събота ще играят за титлата.

Сръбкините влязоха по-добре в срещата и си осигуриха крехък аванс от 2 точки при първото техническо прекъсване (8:6). Тияна Бошкович отново показа великолепна игра в атака и увеличи актива на своя тим до 16:12 до второто прекъсване. Италианките опитаха всичко, но силите им стигнаха само за 25:22.

Най-интересна бе втората част, която предложи зрелищна битка между двата тима. Сръбските състезателки отново започнаха по-мобилизирано и се оттеглиха с крехък аванс на първото прекъсване (8:7). Бошкович бе във вихъра си и реализира ключови точки за сръбския тим, който увеличи преднината си на 16:14 при второто прекъсване. Резултата набъбна до 19:15 и по всичко изглеждаше, че западните ни съседки ще спечелят втория гейм, но холандките заиграха по-рисково и бързо наваксаха изоставането си на точка (20:19). Двубоят премина в множество мини обрати, но в крайна сметка Холандия изравни геймовете след драматичното 28:26.

Вдъхновени от силната си игра “лалетата”  стартираха ударно третия гейм и за първи път поведоха с 8:5. Сърбия показа характер и не само, че успя да изравни (12:12), но и обърна резултата в своя полза 20:17. До края на частта западните ни съседки не отпуснаха газта и без проблем затвориха гейма в своя полза след 25:19.

В решителната четвърта част възпитаничките на Зоран Терзич поведоха с 8:3, но след това допуснаха отпускане, а холандките се възползваха и изравниха (8:8). Мачът започна да върви точка за точка и интригата се запази до самия край. Резултата бе 19:19, когато Тияна Бошкович заблестя с невероятни отигравания и на практика направи разликата в срещата. 193-сантиметровата диагоналка се развихри и класира Сърбия на исторически финал на волейболния Мондиал след ожесточена битка, която завърши при резултат 25:23 точки.

Най-резултатна за европейските шампионки бе Тияна Бошкович с 29 точки, а още 23 за победителките  добави Бранкица Михайлович. За “лалетата” Лонеке Сльоетйес приключи с 23 точки.

“Това е най-големият ни успех на световни първенства във волейболната история на Сърбия. Това беше нашата мечта. Сега имаме нужда да се наспим добре и да дадем най-доброто от себе си на финала утре. Ще бъде труден мач, напрежението е огромно. Няма значение срещу кого ще играем“, заяви наставникът на Сърбия – Зоран Терзич.

В другия полуфинал Италия елиминираха Китай в драматичен двубой с 3:2 гейма.

Италианските спечелиха отделните части с (25:18, 21:25, 25:16, 29:31, 17:15) точки и си гарантираха мач за световната титла.

Основна заслуга за успяха на “адзурите” имаше 19-годишната Паола Егону, която реализира забележителните 45 точки и прати Италия на финала.

Със стабилна игра в атака и на блокада италианките взеха убедително първия гейм. Китайките отговориха със силен сервис и подобрена игра в нападение, което им помогна да изравнят.

След убедителен трети гейм Италия си върна водачеството. В четвъртия азиатският отбор съумя да спаси мачбол и след 31:29 вкара мача в тайбрек.

А в него интригата бе до последната точка. Китайките поведоха с 2:0, но италианките бързо отговориха на предизвикателството и изравниха (2:2). Напрежението започна да расте след всяка точка и двата тима не предприемаха рисковани атаки. На няколко пъти италианките повеждаха, но азиатките изравняваха. Късметът се усмихна на италианските волейболистки, които реализираха три безответни точки в края и напълно заслужено ще играят на финала след крайното 17:15.

Паола Егону заби изумителните 45 точки и се превърна в топреализатор на срещата. Мириам Сила добави още 23 точки за Италия. За азиатките Жу Тинг завърши с 26 точки.

Сръбкините за първи път в своята история са на финал на волейболен Мондиал, докато италианките завоюваха титлата на световния шампионат през 2002 година.

Шампионките от предното първенство на планетата САЩ отпаднаха в третия групов етап, а днес ще излязат срещу домакините от Япония в мача за петото място.

Финалът на Световното по волейбол за жени ще се играе в събота (20 октомври), както и мачът за третата позиция между Холандия и Китай.

Двубоят за световната титла стартира в 13:40 часа.