Сърбия с историческа титла от Световното първенство по волейбол

Националният отбор на Сърбия при дамите спечели историческа първа титла от Световното първенство по волейбол. Западните ни съседи спечелиха финала, който завърши преди минути в Йокохама, Япония. Италия се задоволи със сребърните медали, а олимпийските шампиони Китай по-рано надиграха Холандия в спор за бронзовите медали.

Най-големият успех на балканската страна на Световен шампионат при дамите бе бронзовият медал през 2006г. „Плавите“ спечелиха драматично финала с 3:2 (21:25, 25:14, 23:25, 25:19, 15:12) гейма в един изключителен финал.

За първи път в историята два европейски отбора излязоха в спор за златното отличие на световен шампионат при дамите.

Двата отбора си размениха по един гейм в началото

„Скуадра адзура“ започна силно двубоя, като тормозеше посрещането на сръбкините със силни сервиси, а атаките на италианките бяха успешни. Така първият гейм отиде в полза на Италия.

Сърбия започна изключително втория гейм, като тотално надигра своите съпернички. Западните ни съседки поведоха с 8:6 при първото техническо прекъсване, но постепенно увеличиха преднината си. Тя набъбна до 16 на 11, като продължи да нараства. При 20 на 12 трудно се виждаше Италия да стигне до спечелване на гейма. В края на гейма представителките на Сърбия триумфираха с 25 на 14 точки.

Важен трети гейм за Италия

В третия гейм Италия започна да играе по-добре и контролираше развоя на играта. Те поведоха с 16 на 13 при втората пауза, но до края на гейма така и не успяха да направят голяма преднината. Все пак със силни атаки на Егону „скуадра адзура“ триумфира в третия гейм.

Сърбия не се предаде

Представителките на Сърбия нямаше какво да губят в четвъртия гейм и повишиха риска в играта си, което се отплати. Сръбкините поведоха с 6:2 точки, като продължиха да контролират развоя на гейма. Те стигнаха до преднина от 5 точки при второто техническо прекъсване. В края на гейма западните ни съседи триумфираха с 25 на 19 точки и вкараха двубоя в решителен тайбрек.

Сърбия показа повече нерви в решителния тайбрек

В тайбрека Сърбия започнаха по-добре след като продължиха подема, който бяха набрали в предходния гейм. „Плавите“ играха по-добре и поведоха с 2 точки при 7:5. До края на двубоя сръбкините не позволиха на Италия да постигне обрат и спечелиха първата в историята си Световна титла.

Бранкича Михайлович бе най-резултатна за новите световни шампионки с 19 реализирани точки. Стефана Велкович добави 10 за успеха на Сърбия.

Паола Егону показа отново изключителна резултатност, но не успя да предотврати загубата на Италия. Тъмнокожата волейболистка записа цели 33 точки.

Финално класиране:

След изиграването на последните два двубоя днес стана ясно и класирането в топ 6 на Световното първенство по волейбол: