Гледай на живо: “Марица” – “Вакъфбанк”

Днес е дългоочакваният първи домакински мач на “Марица” (Пловдив) във волейболната Шампионска лига на Европа за този сезон, в който на българския първенец гостува не кой да е, а настоящият клубен първенец на света, на континента и на Турция – “Вакъфбанк” (Истанбул).

Двубоят в зала “Колодрума” стартира от 18:00 часа.

Срещата е от втория кръг в група А на Шампионската лига. В първия “Марица” отстъпи като гост пред френския “Безие” (Безие) в три гейма.

Пловдивчанки все още нямат победа в групите на Шампионската лига и спечелването на първа такава е една от целите им за този сезон. Те обаче доминират в българското първенство като нямат нито един загубен гейм в седемте си мача от първия полусезон. Отборът на Иван Петков ще посрещне турския гранд като настоящ шампион на България (четирикратен), настоящ носител на Купа България (четирикратен) и настоящ и единствен лауреат на Суперкупа България.

“Вакъфбанк” победи пред родна публика “Алианц МТФ” (Щутгарт) в първия си мач от първа група в Шампионската лига и започна защитата на титлата си с четиригеймова победа.

След това волейболистките на Джовани Гуидети взеха участие в Световното клубно първенство в Китай и само преди десет дни триумфираха като шампионки на планетата за втори пореден път след като загубиха само един гейм в петте си мача там.

Китайската звезда на отбора Жу Тинг стана топреализатор на първенството и за втори пореден път бе обявена за най-полезен играч на шампионата.

В идеалния отбор на Световното клубно първенство влязоха общо три волейболистки на Вакъфбанк. Освен Жу, която зае поста на единия посрещач, в седморката на надпреварата попаднаха още турското либеро Гизем Йорге и сръбският център Милена Рашич. Последната стана единственият състезател в света (и при двата пола) в момента, който е едновременно световен шампион и с националния си отбор, и с клубния си тим. И в двата случая, Рашич попадна в перфектната седморка на първенството.

Началото на сезона не бе добро за “Вакъфбанк”. Те загубиха мача за суперкупата на Турция от градския си съперник “Еджзаджъбашъ ВитрА” (Истанбул). В националната лига, тимът на Гуидети започна с осем поредни победи, но в деветия си мач, след завръщането си от Китай, се срещна отново с “Еджзаджъбашъ” и отново загуби с 1:3. Така “Вакъфбанк” пристигна в Пловдив като втори във временното класиране в Турция.

Това ще вторият мач между “Марица” и “Вакъфбанк” от началото на този сезон. Българският тим гостува в Истанбул на 29 октомври за приятелска среща, в която домакините спечелиха и петте изиграни гейма.

Съдии на двубоя ще бъдат Павел Буркевич от Полша и Стефан Бернстрьом от Швеция, а делегат на ЦЕВ – Тим Каабер от Норвегия.