6 класически сблъсъка между Ливърпул и Арсенал

Днес ще се изиграе едно от класическите дербита в английския футбол. Това между Ливърпул и Арсенал. Историята е видяла редица паметни сблъсъка между двата тима. Този сезон и двата отбора играят изключително привлекателен и интересен футбол, като имат и високи цели.

Ливърпул все още не е допускал поражение от началото на кампанията. Арсенал се намира на 5-та позиция, но е само на 2 от четвъртия Челси. Битката ще бъде ожесточена и може да се случи всичко.

Преди да отправим погледите си към „Анфилд“ ще се обърнем към историята, която ще ни покаже интересните сблъсъци между тези два отбора.

Паметните двубои между Ливърпул и Арсенал

6 Ливърпул – Арсенал 0:2 (май 1989)

Много преди онзи емблематичен гол на Серхио Агуеро срещу КПР, Арсенал направи късна драма във финала на сезона в английската Първа дивизия.

През 1989г. „артилеристите“ постигат успех с 0:2 като гости на „Анфилд“. Тогава Арсенал се нуждае от победа с 2 или повече гола като гост на Ливърпул. Всички залози са срещу Арсенал, но „топчиите“ побеждават точно с толкова, колкото им трябва.

В този велик двубой Алан Смит дава преднина на гостите в 52-ра минута. Но втория гол така и не пада в редовното време. В заключителните секунди на даденото от съдията продължение Майкъл Томас хвърля в екстаз феновете на гостите.

Той отбелязва златния гол, който носи първи трофей на Арсенал от 1971г. А за Ливърпул остава горчивината, че само секунди ги разделиха от трофея във Висшата лига.

5 Арсенал – Ливърпул 3:4 (август 2016)

На старта на сезон 2016/17 двата отбора изиграха изключителен двубой. „Мърсисайдци“ победиха с 3:4 в северен Лондон в един от най-красивите голове на сезона.

Тио Уолкът изведе домакините напред в резултата, но до края на първото полувреме Коутиньо и Лалана обърнаха резултата.

Два нови гола в началото на второто полувреме на Коутиньо и Садио Мане предрешиха изхода на двубоя. Но не съвсем. Арсенал се върнаха в битката с голове на Алекс Окслейд-Чембърлейн и Калъм Чембърс. Но до точката водените тогава от Арсен Венгер футболисти не успяха да стигнат.

4 Арсенал – Ливърпул 2:1 (1971)

Отново се връщаме дълбоко назад в историята на английския футбол. Това бе последният трофей на Арсенал от шампионата преди онзи от 1989г., който вече ви представихме.

Това е финалът на ФА къп, който се играе на Уембли. Шампионите Арсенал се изправят в преследване на дубъла срещу Ливърпул, предвождани от големия Бил Шенкли.

Редовното време на двубоя завършва при нулево равенство. В продълженията Ливърпул повеждат в резултата, но допускат обрат, което изпраща трофея в ръцете на „артилеристите“.

3 Ливърпул – Арсенал 3:6 (януари 2007)

Връщаме се в по-скорошни времена. В последните години това е може би едно от най-резултатните дербита в английския футбол. Преди близо 12 години Арсенал тотално разбива Ливърпул на „Анфилд“.

Това е сблъсък от петия кръг на Карлинг къп. Може да не е най-важният двубой, но определено „мърсисайдци“ ги е заболяло от това звучно поражение.

Голове на Сами Хюпия, Стивън Джерард и Роби Фаулър не бяха достатъчни за успеха на Ливърпул срещу намиращия се в отлична форма тим на Арсенал. 4 гола в този сблъсък отбеляза Жулио Баптиста, който изигра мача на кариерата си.

2 Ливърпул – Арсенал 4:2 (април 2008)

Още един голов спектакъл с марката Ливърпул-Арсенал. Той се играе в четвъртфинал на Шампионската лига. Предходния сезон „мърсисайдци“ играха финал, който бе загубен от Милан.

След равенство 1:1 на „Емиратс“, двубоят трябваше да се реши на „Анфилд“. Абу Диаби изведе гостите напред в резултата, което обнадежди Арсен Венгер. Но Сами Хюпия и Фернандо Торес изведоха Ливърпул напред в резултата.

Късен гол на Емануел Адебайор изглежда изпрати Арсенал на полуфиналите в турнира. Но с голове на Стивън Джерард и Раян Бабел изпратиха „мърсисайдци“ на полуфиналите.

1 Ливърпул – Арсенал 4:4 (април 2009)

Това определено е най-невероятният мач в историята на сблъсъците между тези два тима. С поредица от двубои, които дадоха редица попадения, ние избрахме това голово равенство с 8 попадения.

Човекът на вечерта, звездата на мача, останалият в историята след този двубой е Андрей Аршавин. Тази априлска вечер всичко се получаваше в играта на руския футболист. Той наниза 4 гола във вратата на „мърсисайдци“.