Григор Димитров отпадна от Аустрелиън оупън

Най-добрият български тенисист Григор Димитров отпадна от първия за годината турнир от “големия шлем” Аустрелиън оупън. Гришо загуби на осминафиналите от американския тенисист Франсис Тиафо. Американецът победи с 3:1 сета (7:5, 7:6, 6:7, 7:5). Така Димитров не успя да стигне четвъртфинала, за който се класира преди година и ще загуби точки за ранглистата.

Тиафо спечели първите два сета

Двубоят започна с два бързи сервис-гейма за двамата, като показаха силна игра на собствен сервис. Гришо записа още един експресен гейм за 2:1 преди да се стигне до първите сериозни проблеми за един от тенисистите. Тиафо трябваше да отразява три точки за пробив, но все пак се справи с няколко силни удара и добър сервис, като Гришо първи пропусна да пробие своя съперник. Последва нов силен гейм за Гришо, който поведе с 3:2, а след това българинът поведе с 0:30 при сервис на Тиафо, но не успя да стигне до точка за пробив.

При 3:3 дойдоха и първите сериозни проблеми за Григор Димитров, който загуби концентрация и допусна няколко леки точки, което доведе до пробив за Тиафо. След това Тиафо успя да го затвърди, но не и без да отрази поредна точка за пробив. Последва солиден сервис-гейм за Гришо за 4:5, а след това най-сетне българинът се възползва от шансовете за пробив и изравни резултата за 5:5.

Вместо да се вдигне и да постигне добър резултат, Гришо се разколеба и допусна нов пробив след слаба игра на сервис и липса на концентрация. Последва силен гейм за Тиафо, който спечели първия сет.

Григор Димитров започна солидно втория гейм, като успя да вземе 3 поредни сервис-гейма. В шестия гейм Гришо успя да пробие сервиса на Тиафо, с което поведе с 4:2 гейма. За пореден път Гришо изиграва слаб сервис-гейм във важен момент и допусна пробива да бъде върнат. До края на сета двамата си взеха подаванията, като в деветия гейм Гришо отрази две точки за пробив.

В тайбрека българинът започна много силно, като направи два минипробива и поведе с 5:2 точки. Силна серия на Тиафо доведе до равенство 6:6, а след това американецът записа две поредни точки, с което спечели първата част.

Григор Димитров с обрат в третия сет

Григор Димитров нямаше какво повече да губи и започна по-освободено в третия сет. Той успя да си вземе първите две подавания, но отново допусна слаба концентрация и пробив в лош момент и резултатът стана 2:4 в полза на Тиафо. Веднага Григор се върна в мача, като направи рибрейк и успя да изравни резултата за 4:4 гейма. След две разменени подавания, Гришо и Тиафо влязоха във втория си тайбрек за деня. В него Григор бе безапелационен и даде едва 1 точка на своя съперник.

Българинът се срина в края на четвъртия сет

В четвъртия сет двамата започнаха да играят солидно на сервис-гейм, като българинът се справяше по-добре при сервис на Тиафо. При 4:3 за Григор, българинът можеше да постигне пробив, но младият Тиафо успя да отрази няколко точки за пробив. В 11-тия гейм, който бе последният сервис-гейм за Димитров преди тайбрека, той отново допусна грешки на сервис, което доведе до пробив. След затвърждаването му, Тиафо се класира за първи път на четвъртфинал, където ще се изправи срещу втория в света Рафаел Надал.