5 невероятни серии на нискодивизионни тимове за Купата на лигата

През седмицата се изиграха полуфиналните двубои в турнира за Купата на лигата, който сега носи името Карабао къп. В полуфинала Манчестър Сити се справи с Бъртън, като го победи с общ резултат от 10:0. Но това далеч не е най-добрият рейт на отбор от долните дивизии на Англия в историята на този турнир.

В следващите редове ще ви представим 5 други невероятни серии на подобни отбори в турнира. Те стигат до финал или полуфинал, въпреки че са далеч от класата на най-добрите отбори в страната.

Невероятните приказки в Купата на лигата

Стокпорт Каунти (полуфинал – 1997)

В момента отборът на Стокпорт се намира в Националната лига, дивизия север, което е петото ниво в английския футбол. Но като се върнем 12 години назад във времето, този скромен отбор изигра най-паметния си сезон в историята.

Отборът извървя целия път до полуфинала в турнира, като отстрани отбори от елита преди да стигне до четирите най-добри състава в Купата на лигата.

В третия кръг скромният отбор се справи с Блекбърн Роувърс, като преди месеци тимът бе спечелил Висшата лига. След това Стокпорт премина през Уест Хам и Саутхемптън след преигравания.

Мидълзбро се оказа четвъртият пореден елитен отбор на пътя на Стокпорт. На „Еджли парк“ Боро победиха с 0:2, но допуснаха поражение на „Ривърсайд“, което не бе фатално за класирането за финала, но показа невероятната борбеност на Стокпорт.

Транмиър Роувърс (финал – 2000)

„Бялата армия“ успя да направи изключителен поход до финала на „Уембли“. Турнирът започна със загуба за скромния отбор с 2:0 от Блекпул, но тогава регламента в първите два кръга предвиждаше разменено гостуване. След успех в реванша, Транмиър се изправи срещу елитния Ковънтри. Там Роувърс победиха елитния тим с общ резултат от 8:2.

Последваха комфортни победи над Оксфорд и Барнзли, които изпратиха Транмиър на четвъртфинала срещу Мидълзбро. Те се промъкнаха на полуфиналите след победа с 2:1. На предпоследната стъпка Транмиър отстрани и Болтън с общ резултат от 4:0 в двата двубоя.

На „Уембли“ Транмиър се изправя срещу коравия състав на Лестър, като „лисиците“ разочароваха скромния Транмиър и вдигнаха трофея.

Транмиър

Саутенд и Уикъмб (2007)

Два отбора от долните дивизии изживяха невероятен успех по време на Карлинг къп през сезон 2006/07. Саутенд стигна до четвъртфинала, като победи големи имена по пътя. Отборът от Лига 1 отбеляза 9 гола в три кръга, отстранявайки Борнемут, Брайтън и Лийдс и се изправиха срещу настоящия носител на трофея Манчестър Юнайтед.

В един изключителен двубой Саутенд отстрани Юнайтед с 1:0 благодарение на невероятен пряк свободен удар на Фреди Ийстууд. Но на четвъртфиналите скромният отбор бе спрян от състава на Тотнъм.

Уикъмб успя да се справи по-добре от Саутенд, стигайки до полуфинала на турнира. По пътя към предпоследната стъпка Уикъмб победи Суонзи, Фулъм, Донкастър, Нотс Каунти и Чарлтън.

На полуфинала Уикъмб изненада всички, завършвайки на равно при домакинството си на Челси. Но на „Стамфорд Бридж“ Шевченко и Лампард класираха „сините“ на финала.

Брадфорд (финал – 2013)

Отборът на Брадфорд бе истинска наслада за неутралния футболен фен през сезон 2012/13. Отборът се състезаваше в Лига 2, но това не му попречи да стигне на финала за Купата на лигата.

В първия кръг Брадфорд премина през продължения, но отстрани Нотс Каунти. В следващия кръг надиграха Уотфорд в 90 минути, което бе единственият им успех в редовното време на двубой.

Срещу Бъртън в третия кръг отборът отбеляза късен победен гол в продълженията. Четвъртият рунд прати Брадфорд срещу състава на Уигън. Скромният отбор стига до дузпите, като успява да се справи с опитния тим на Уигън, който е силен турнирен боец.

На четвъртфиналите Брадфорд приеха Арсенал. След продължения и дузпи, домакините победиха „артилеристите“, с което се класираха за полуфинала на турнира. Там пристигна друг елитен отбор – Астън Вила. Като домакини Брадфорд успя да победи с 3:1, а при гостуването загуби с 2:1, което изпрати тима от Лига 2 на финал.

Но на финала тимът на Суонзи бе непреодолим. Уелският отбор успя да отбележи 5 гола във вратата на Брадфорд, което не помрачи цялостното представяне на тима в този сблъсък.

Бристол Сити (полуфинал 2018)

Бристол Сити

Миналият сезон турнирът Карабао къп със сигурност ще се помни от всички фенове на Бристол Сити. Отборът започна с победа с 5:0 срещу Плимут в първия кръг, след което отстрани и елитния Уотфорд.

Бристол Сити взе скалпа на други два тима от Висшата лига – Стоук Сити и Кристъл Палас. Четвъртият пореден тим от Висшата лига бе настоящият носител на трофея Манчестър Юнайтед. С късен победен гол, Бристол сити отстрани шампиона и се класира за полуфинала на турнира.

На полуфинала Бристол се изправи срещу изключително силния тим на Манчестър Сити. След два двубоя и общ резултат от 5:3, „гражданите“ се класираха за финала, където разбиха тима на Арсенал.