10 велики финала в турнира за Купата на лигата

Днес отборите на Челси и Манчестър Сити излизат един срещу друг в интересен двубой за трофея в Карабао къп. За втора поредна година два топ отбора стигат до финала на този трофей, като миналата кампания Сити победи Арсенал с класическото 3:0. Със сигурност ни очаква един изключителен и равностоен канал, като лондончани вече победиха „гражданите“ този сезон. Но преди да се отдадем на емоциите на този двубой, ще ви върнем назад във времето, като проследим най-емблематичните финали в турнира за Купата на лигата.

Невероятните финали за Купата на лигата

Лутън – Арсенал 3:2 (1988)

По това време Лутън бе в английския елит, но това не избави тима от участта да бъде големият аутсайдер в този сблъсък. А по това време Арсенал се намира в невероятна форма, тимът е носител на трофея преди година, а 13 месеца по-късно Джордж Греъм извежда отбора до трофея в елита.

Но финалът започва зле за лондонския тим. Скромният Лутън повежда напред в резултата още в 13-та минута, като запази аванса си до 71-ва минута. Голове на Хайс и Смит бързо обърнаха резултата. В 80-та минута Арсенал стига до изпълнение на дузпа, но ударът на Уинтънбърн бе спасен от стража на вратаря на Лутън. Но този пропуск от бялата точка коства на Арсенал трофея. Гол на Уилсън в 82-ра минута изравнява резултата, а точно преди срещата да се отправи към добавеното време, Стайн донесе историческия трофей на Лутън в един изключително драматичен двубой.

КПР – УБА 3:2 (1967)

Това е първият финал в историята на този турнир, който се играе на Уембли. Преди това решителните за трофея двубои се играят на разменено домакинство. Този финал ще се запомни и с един от най-големите обрати в историята на турнира.

Елитният Уест Бромич повежда до 30-та минута с 0:2 след голове на Кларк. По всичко изглежда, че „джордитата“ ще направят един рутинен двубой и ще спечелят трофея. Но само за 18 минути КПР прави изключителен обрат и спечелва трофея. С този трофей КПР става първият третодивизионен отбор, който печели голям трофей в Англия.

Челси – Ливърпул 3:2 (2005)

Това е първият трофей, който печели Жозе Моуриньо в Челси, а той идва в един много труден двубой срещу Ливърпул, който същата година печели Шампионската лига. Още в първата минута на двубоя Йон Арне Рийзе открива резултата за „мърсисайдци“. Червените владеят играта дълго време, но един автогол връща Челси в играта. Той е отбелязан от капитана на „мърсисайдци“ Стивън Джерард.

Редовното време завършва при 1:1, като трофеят ще се реши след продължения. В тях първи удар прави тимът на Челси с гол на Дидие Дрогба. Матея Кежман отбелязва още един гол, а Нунес връща едно попадение за червените, но то не е достатъчно за трофея. Така „специалния“ триумфира за първи път на Острова.

Бирмингам – Арсенал 2:1 (2011)

Това бе може би най-големият шанс Арсенал да спечели трофей в този период. „Артилеристите“ 6 години не бяха печелили нищо, което със сигурност бе разочаровало привържениците на тима и Арсен Венгер.

През 2011г. се откри голям шанс Арсенал да спечели Купата на лигата. На финала „топчиите“ се изправят срещу скромния Бирмингам. Жигич извежда напред в резултата тима на Бирмингам, но Робин Ван Перси изравнява за Арсенал. Малко преди края на редовното време Обафеми Мартинс носи победното попадение за Бирмингам. А Бен Фостър става играч на двубоя, като спря нападението на лондончани над 10 пъти.

Астън Вила – Евертън 3:2 (1977)

През този сезон финалът се преиграва. След две  равенства в първите два двубоя, на третия сблъсък на „Олд Трафорд“ зрителите стават свидетели на изключителен футбол.

Интересен факт е, че този финал се играе в продължение на един месец, като преминава през „Уембли“ и „Хилзбъро“ преди да се реши трофея в Манчестър. Всъщност и този двубой завършва при равенство, но вече не се стига да преиграване, а до продължения. „Карамелите“ повеждат с гол на Лачфорд в 38-ма минута, но в рамките на 2 минути Вила обръща резултата в 80 и 81 минута с голове на Никол и Литъл. Малко преди да си подсигурят трофея „виланите“, Евертън изравнява с гол на Лайънс. Литъл носитрофея на Астън Вила с гол в 118 минута.

Суиндън – Арсенал 3:1 (1969)

Още един финал, в който Арсенал е фаворит за спечелването му, но губи от скромен отбор. Това се случва 2 години, след като КПР изненада отбора на УБА във финала за Купата на лигата.

Този двубой също завършва при равенство в редовното време, като Суиндън извежда напред в резултата с гол на Смарт, но късно в редовното време Гулд изравнява за Арсенал. Но феновете на лондонския тим изживяват шок в продълженията, след като Суиндън вкарва 2 гола и вдига този исторически трофей.

Нотингам Форест – Саутхемптън 3:2 (1979)

По това време тимът на Нотингам Форест бе най-силният тим в Англия. Настоящи шампиони, носители на трофея и с невероятно представяне в Европа. Очакваше се лесен успех за футболистите на Браян Клъф.

Но Форест започва слабо двубоя, сякаш цяла нощ е празнувал трофея преди да се изиграе двубоя. Първото полувреме завършва при резултат 0:1 за „светците“. Но през втората част Нотигнам играе изключително силно и обръща резултата след два гола на Гари Бъртълс и един на Тони Уудкок.

Ливърпул – Бирмингам 1:1-5:4 след дузпи (2001)

Това бе първият голям финал, който се играе на стадион „Милениъм“ в Кардиф. Това бе и първият трофей за Ливърпул от 6 години. А съперникът не беше особен дразнител – втородивизионният Бирмингам.

Роби Фаулър извежда Ливърпул напред в резултата, като двубоят вървеше към победа за „мърсисайдци“. Но дълбоко в добавеното време на редовните 90 минути, Дарън Пърс изравнява от дузпа.

При продълженията двата отбора не успяват да си отбележат гол, но Ливърпул са по-точни при дузпите, а след това Ливърпул печели още редица трофеи, включително Купата на УЕФА.

Манчестър Сити – Нюкасъл 2:1 (1976)

Този двубой бе важен и за двата отбора, като те имат сериозна суша на трофеи по това време. Този двубой ще се помни с невероятния победен гол на Денис Туеарт, който отбелязва с невероятна задна ножица .

Това бе последният трофей в турнира за Купата на Лигата за Манчестър Сити преди „гражданите“ отново да триумфират през 2011г. За Нюкасъл остава доброто представяне във финалите за ФА къп през 90-те, а последният трофей, като изключим Интертото, е от 1955г.

Тотнъм – Челси 2:1 (2008)

Завършваме 10-те велики двубоя в турнира за Купата на лигата с дейно българско участие. През 2008г. турнира се завръща на ремонтирания „Уембли“, а тимът на Тотнъм не бе печелил 10 години трофей.

По това време голямата звезда в атаката на „шпорите“ бе Димитър Бербатов. Дидие Дрогба изведе напред в резултата „сините“, но Димитър Бербатов бе точен от дузпа за да изравни резултата. В началото на продълженията Уутгейт отбеляза победния гол за Тотнъм, с който тимът спечели трофея.