Плаха България се спаси от загуба в Косово

Националният отбор на България по футбол записа второ равенство в кампанията за Европейското първенство по футбол през 2020г. „Лъвовете“ изиграха изключително слаб двубой в Прищина срещу Косово, като завършиха при равенство 1:1.

Попаденията отбелязаха Васил Божиков в 35-та минута и Арбер Зенели в 61-ва. Но възпитаниците на Петър Хубчев не показаха нищо по-значимо в предни позиции, а в защита отборът изглеждаше притеснен от вдъхновената игра на косоварите.

Това е дебют на Косово в европейски квалификации, като стадион Фадил Вокри бе изпълнен до краен предел.

България първа нанесе удар

Националите започнаха по-добре, като още във втората минута Ивелин Попов бе изведен след грешка на домакините. Капитанът на националите изигра ситуацията несериозно, като опита да прехвърли стража на Косово. Постепенно домакините заиграха по-добре, което видимо изненада „лъвовете“.

В девета минута домакините създадоха и първото си сериозно положение. Рашица бе изведен зад гърба на защитата, излъга Николай Михайлов, но ударът му бе изчистен от голлинията от Антон Недялков.

Като цяло първите минути бяха много напрегнати, като футбол почти не се игра. Домакините играха агресивно, което изнерви двубоя. Атаките на Косово бяха по-опасни, като в моменти владееха топката над 60% от времето.

В края на първото полувреме футболистите на Петър Хубчев изнесоха играта в предни позици. След центриране от корнер на Тодор Неделев, гостите стигнаха до попадение, дело на Васил Божиков. След попадението футболистите показаха своята признателност към Ивайло Чочев, който тежко се контузи в първия двубой от квалификациите срещу Черна гора. В края на първата част Рашица отново се измъкна и стреля опасно, но Николай Михайлов отново отрази удара.

Косово тотално надигра „лъвовете“ през втората част

Второто полувреме започна много силно за домакините. През първите 5-6 минути „трикольорите“ трудно успяваха да изчистят топката от наказателното поле. В 52-ра минута добра атака изведе Ивелин Попов, но ударът му разочарова, а Кристиан Малинов не успя да реализира при добавката. В 55-та минута отново Косово бе близо до попадението, но ударът на Мурики срещна страничния стълб.

Така се стигна до 61-ва минута, когато Зенели взриви трибуните в Прищина с изравнителен гол. До края на двубоя домакините играха по-добре и можеха да стигнат до попадението. Николай Михайлов отново се намеси на няколко пъти стабилно. В 87-ма минута удар от фаул на Занели премина на сантиметри от страничната греда.

След първите два двубоя националният отбор на България се намира на второ място. „Лъвовете“ са с две точки след равенствата срещу Черна гора и Косово. Лидер след първите два кръга е тимът на Англия с пълен актив от 6 точки.