Класическите английски двубои в Шампионската лига

В историята на този турнир има редица английски битки, като някои от тях са повече от невероятни и показват какъв невероятен дух носи английския футбол в европейските клубни турнири.

В следващите редове ще ви представим 6 невероятни английски сблъсъка в Шампионската лига.

Велики английски двубои в Шампионската лига

Ливърпул – Челси 1:0 (май 2005г. полуфинал, втори двубой)

Ливърпул - Челси
“Призрачният гол” ще се помни дълги години от феновете на двата отбора.

Този двубой изпрати Ливърпул на финала, а няма футболен фен, който да не помни драмата в Истанбул. Този двубой ще се запомни с прословутия „призрачен гол“ на Луис Гарсия, който изпрати „мърсисайдци“ на финала. Това бе единственият гол в двата сблъсъка между сини и червени.

Този двубой е един от многото примери в близкото минало, в които налагането на технологията на голлинията, която отбелязва гола, е била наложителна. Телевизионните повторения така и показаха, че топката не преминава голлинията. Това е момент, който ще остане за винаги в историята на турнира.

„Това беше гол, който дойде от Луната, от трибуните на Анфилд. Ливърпул отбеляза, ако може да се каже, че са отбелязали, защото може да смятате, че страничният съдия отбеляза. Те са на финал и в сърцето ми се надявам те да спечелят. Нощта принадлежи на тях и не искам да ги критикувам“, заявява след този двубой мениджъра на Челси Жозе Моуриньо.

Манчестър Юнайтед – Челси 1:1, 6:5 след изпълнение на дузпи (май 2008, финал)

Джон Тери
Безспорно това е най-тежкият момент в кариерата на английския бранител.

Това бе последната титла на Манчестър Юнайтед в най-престижния футболен турнир. Тогава на финала „червените дяволи“ победиха Челси след невероятна драма под дъжда на „Лужники“ в Москва.

Кристиано Роналдо и Франк Лампард отбелязаха попаденията в редовното време, а след продълженията не бе излъчен победител и се стигна до изпълнение на 11-метрови наказателни удари.

Звездата на „червените дяволи“ Кристиано Роналдо изненадващо пропусна дузпа, което постави Челси в много добра позиция. Стига се до последната, петата решителна дузпа във финала. Зад топката застава Джон Тери. Той се засилва и при последната крачка той се подхлъзна и въпреки това ударът е плътен и излъгва Едвин Ван Дер Саар, който се хвърля в другата посока. Той поглежда немощно топката, която се удря в гредата и не се оплита в мрежата. Финалът продължава, а няколко минути по-късно същият холандски страж отразява дузпата, изпълнена от Никола Анелка и „червените дяволи“ триумфираха в един невероятен финал.

Арсенал – Челси 1:2 (април 2004, четвъртфинал втори двубой)

Челси
Най-бляскавият момент в кариерата на Уейн Бридж.

Това бе годината, която можеше да бъде за Арсенал. Във Висшата лига „артилеристите“ бяха без поражение и в края на сезона записаха невероятното  местния шампионат, феновете на „артилеристите“ имаха амбиции да спечелят турнира за първи път в историята си.

Този сезон Арсенал нямаше поражение в Европа до четвъртфиналния двубой на стария клубен стадион „Хайбъри“, когато Челси на Клаудио Раниери победи и срина надеждите на отбора за първи европейски трофей от най-престижния турнир.

Първият двубой на „Стамфорд Бридж“ завършва при резултат 1:1. В реванша Хосе Антонио Рейес открива резултата за „артилеристите“, а Франк Лампард изравнява. В 87-ма минута Уейн Бридж става герой за Челси, като класира „сините“ напред. В следващия кръг „сините“ бяха отстранени от тима на Монако.

Челси – Ливърпул 4:4 (април 2009, четвъртфинал втори двубой)

Франк Лампард
Два гола на Лампард съживиха Челси в един от най-великите мачове в турнира.

Поредният невероятен сблъсък между отборите на Челси и Ливърпул. Това е най-резултатният двубой между двата отбора от 1946г. и правят невероятен двубой. Първият двубой бе спечелен от тима на Челси с 3:1 на „Анфилд“.

Гостите се опитаха да стигнат до обрата, след като Фабио Аурелио и Шаби Алонсо изведоха гостите напред в резултата. През втората част три бързи гола на Челси пречупиха „мърсисайдци“. Диде Дрогба, Алекс и Лампард попариха надеждите за невероятен обрат от страна на Ливърпул. Все пак „мърсисайдци“ не се предадоха и с два гола за две минути на Лукас Лейва и Дирк Кайт, гостите бяха на само 1 гол от класирането.

И точно когато се очакваха драматични финални минути, но Франк Лампард смълча гостуващите фенове с изравнителен гол в 89-та минута, което направи двубоя един невероятен и изпълнен с драма и обрати двубои.

Ливърпул – Арсенал 4:2 (април 2008, четвъртфинал втори двубой)

Ливърпул
Нова тежка европейска вечер за Арсенал.

Арсенал станаха отново жертва на невероятен европейски сблъсък и „артилеристите“ записаха ново поражение в един велик двубой.

Първият двубой Арсенал завърши при равенство 1:1 като домакин и все още имаха амбиции за добро представяне на „Анфилд“. Диаби изведе гостите напред в резултата, но голове на Хупия и Торес отново изведоха напред в резултата „мърсисайдци“. В 84-та минута Адебайор изравни резултата, което би изпратило лондончани на финала, но последваха два късни гола на Ливърпул с попадения на Джерард от дузпа и Раян Бабел в добавеното време.

Това бе последният случай, в който Ливърпул се класира за полуфиналите на Шампионската лига.

Арсенал – Манчестър Юнайтед 1:3 (май 2009, полуфинал втори двубой)

Кристиано Роналдо
Един от последните мигове на гениалност за Кристиано Роналдо в Манчестър Юнайтед.

Още един тежък провал за амбициите на Арсенал да триумфират в най-престижния клубен турнир. Първият двубой завърши с победа 1:0 срещу Арсенал на „Олд Трафорд“. Само 11 минути след началото на двубоя Манчестър Юнайтед тотално попиля „артилеристите“ и отбеляза 2 гола дело на Джи-Сунг Парк и Кристиано Роналдо. Португалската звезда отбеляза второ попадение, което направи преднината класическа, а в края на двубоя Робин Ван Перис върна едно попадение от дузпа.

Така Манчестър Юнайтед се класира за втора поредна година на финал на турнира. „Червените дяволи“ можеха да станат първия отбор, който защитава трофея си в Шампионската лига, но на финала бяха спрени от Барселона, водени от Лео Меси и Пеп Гуардиола.