Финалите на Арсенал в Европа

Тази вечер във финален двубой от Лига Европа един срещу друг се изправят отборите на Челси и Арсенал. В изцяло английският сблъсък във втория по сила турнир със сигурност ще е интересно.

Но преди да се обърнем към финалния двубой, да се върнем назад във времето и да проследим финалите на Арсенал в Европейските клубни турнири. Балансът на „артилеристите“ е изненадващо слаб. Те имат само 1 спечелен и още 4 загубени.

Валенсия – Арсенал 0:0 (Валенсия бие след дузпи) – КНК 1980 г.

Първият финал в Европа за Арсенал идва едва през 1980 г. Тогава „артилеристите“ се изправят срещу силния тим на Валенсия в турнира за Купата на носители на купи. Тогава двубоят, игран на „Хейзъл“, завършва при равенство 0:0. При рулетката на дузпите „прилепите“ побеждават с 5:4 в един драматичен завършек.

Валенсия са водени от аржентинската звезда Марио Кемпес. Лондончани пък са водени от Джон Холинс. Кемпес и Брейди изтърваха първите дузпи, а след пропуска на Рикс Валенсия стигна до успеха, а Арсенал загуби първия си европейски финал.

По пътя към финала английският тим премина през отборите на Фенербахче, Магдебург, Гьотеборг, а на полуфинала се справиха с Ювентус в един невероятен сблъсък.

Арсенал – Парма 1:0 – КНК 1994 г.

Това се оказва и единственият триумф във финал на Арсенал. Той идва в турнира за Купата на носители на Купи. Тогава „артилеристите“ побеждават с минималното 1:0 състава на Парма, който разполага с изключителен състав през 90-те години.

Финалът се играе на стадиона в Копенхаген Паркен, а в герой за английският отбор се превръща Алан Смит, който отбелязва единственото попадение в 20 минута. В отбора на Арсенал личат имената на Дейвид Сиймън, Лий Диксън, Тони Адамс и Пол Мърсън. А единственият треньор на Арсенал към момента, който печели турнир в Европа, е Джордж Греъм.

В състава на Парма личат имената на невероятния Джанфранко Дзола, както и на шведския футболист Томас Бролин.

По пътя към финала „артилеристите“ се справят с Одензе, Стандарт Лиеж, Торино и на полуфиналите с френския ПСЖ.

Сарагоса – Арсенал 2:1 – КНК 1995 г.

Само година след успеха, отборът на Арсенал отново стига до финала в КНК. Тогава двубоят се играе на Парк де Пренс, но този път „артилеристите“ са надиграни от испанския Реал Сарагоса. В този двубой се стигна до продължения. Първо Сарагоса поведе с гол на Енсаидер, но Арсенал изравни чрез Хартсън. В заключителната 120 минута Сарагоса стига до успеха след победен гол на Найим.

Отборът на Арсенал е общо взето с подобен състав, като Рей Парлър, Мартин Киоун и Йън Райт вдигат качеството на отбора. За Сарагоса Густаво Пойет е може би най-популярното име.

По пътя към финала отборът на Арсенал отстранява съставите на Омония, Брьондби, Оксер и Сампдория на полуфиналите след дузпи.

Галатасарай – Арсенал 0:0 (4:1 при дузпите) – Купата на УЕФА 2000 г.

Първият финал на Арсенал в Купата на УЕФА, днес Лига Европа, идва едва през 2000 г. Тогава отборът, воден вече от Арсен Венгер, се намира в невероятна форма. Срещу него се изправя коравият тим на Гаталсарай. След един здрав двубой, двата тима завършват при равенство 0:0, а при изпълненията от бялата точка турският тим е безпогрешен, отбелязвайки и 4-те си дузпи. За Арсенал единствено Рей Парлър отбелязва гол.

В състава на Галатасарай по това време личи името на големия нападател Хакан Шукур, както и на румънската легенда Георге Хаджи и на бразилския вратар Клаудио Тафарел. В състава на Арсенал са големите звезди Денис Бергкамп, Тиери Анри, Марк Овермарс, Патрик Виера, Емануел Пти, Тони Адамс и Дейвид Сиймън.

Но този звезден отбор не успя да донесе втора европейска титла за „артилеристите“. Така Арсенал записва 3-та загуба във финал от 4 излизания в решителен двубой за титлата.

Интересното е, че и двата отбора отпаднаха от Шампионската лига, за да продължат в Купата на УЕФА. Турският тим зае трето място, изоставайки от Челси и Херта Берлин. Арсенал пък се провали в групата си с отборите на Барселона и Фиорентина. По пътя към финала „топчиите“ се справиха с отборите на Нант, Депортиво Ла Коруня, Вердер и Ланс на полуфиналите.

Барселона – Арсенал 2:1 – Шампионска лига 2006 г.

Стигаме и до последния финал на Арсенал в Европа. Той е и най-значимият. Този силен тим на „артилеристите“ от началото на века логично стигна и до финал в Шампионската лига. Но срещу себе си лондончани се изправиха срещу Барселона на Роналдиньо.

Арсенал играе добре, но едва в 18 минута Йенс Леман е изгонен за грубо нарушение. Младият Алмуня влиза на негово място и изиграва много силен двубой. В 37 минута Сол Кембъл открива резултата в полза на английския тим. През втората част „каталунците“ натискат сериозно в търсене на изравнително попадение. То пада в 76 минута и е дело на Ето‘о, а само 4 минути по-късно резервата Жулиано Белети носи трофея на Барселона.

Арсенал разполагат с изключителен състав, като в отбора личат имената на Тиери Анри, Фреди Люнгберг, Фабрегас, Жилберто Силва и Ашли Коул.

По пътя към финала Арсенал завърши на първо място без затруднения в групата с Аякс, Тюн и Спарта Прага. На осминафиналите „топчиите“ се справиха с Реал Мадрид, последва и трудна победа над Ювентус, а на полуфиналите се справиха с бойкия тим на Виляреал.