Финалите на Челси в Европа

Тази вечер е финалния двубой в Лига Европа и един срещу друг се изправят отборите на Челси и Арсенал. В изцяло английският сблъсък във втория по сила турнир със сигурност ще е интересно.

Но преди да се обърнем към финалния двубой ще се върнем назад във времето и ще проследим финалите на Челси в Европейските клубни турнири. Сините има добра резултатност в решителни двубои в Европа.

Челси – Реал Мадрид 1:1 и след това 2:1 – КНК 1971 г.

Първият финал на „сините“ в Европа идва през далечната 1971 г. Тогава Челси се изправя срещу Реал Мадрид във финал за КНК. Този сблъсък се превръща в епичен, тъй като се играе в два двубоя. Първият завършва при равенство 1:1 след 120 минути игра. По това време правилата в турнира не предвиждат да се изпълняват дузпи.

Така след 2 дни Челси побеждава с 2:1 и печели турнира, побеждавайки силния отбор на Реал Мадрид. Демпси и Осгууд отбелязват шампионските голове за английския отбор, а Флеитас е точен за „белия балет“.

По пътя към финала „сините“ побеждават Арис с първия кръг, а във втория се справят с ЦСКА след 2 победи с по 1:0. В третия кръг е победен тимът на Брюж, а на полуфиналите Челси побеждават Манчестър Сити.

Челси – Щутгарт 1:0 – КНК 1998 г.

Вторият европейски финал за Челси идва през 1998 г. Той отново е във финала за КНК, което е предпоследното издание на този турнир. Тогава „сините“ се изправят срещу немския Щутгарт и печелят с минималното 1:0. Единственото попадение за английският тим отбеляза Джанфранко Дзола.

Още в състава на „сините“ личат имената на Торе Андре Фло, Джанлука Виали, Роберто Ди Матео и Франк Льобьоф. В 85 минута Дан Петреску получава червен картон, който накара феновете на тима да треперят до последните секунди на сблъсъка. В състава на Щутгарт пък личеше името на Красимир Балъков.

По пътя към финала Челси имаше сравнително лек път. „Сините“ победиха Слован Братислава, Тромсьо, Бетис и Виченца.

Манчестър Юнайтед – Челси 1:1 (6:5 след дузпи) – Шампионска лига 2008 г.

Стигаме и до единствения загубен финал на Челси в Европа. „Сините“ за първи път стигат до решителния двубой в Шампионската лига, а там срещу тях е друг английски отбор – Манчестър Юнайтед. Двата тима си разменят по едно силно полувреме. През първата част Юнайтед играе по-добре, като повежда с гол на Кристиано Роналдо, но Лампард връща попадението в края на полувремето. Следват силни минути за Челси, но не успяват да стигнат до успеха.

Така след 120 минути игра, резултатът на „Лужники“ продължава да е 1:1. При изпълненията от бялата точка Роналдо пропуска, като се стига до решителна, която трябва да се изпълни от Джон Тери. Легендарният бранител се подхлъзва и нацелва гредата. А след грешка на Никола Анелка, титлата е в ръцете на „червените дяволи“.

По пътя към финала Челси спечелиха групата си с тимовете на Шалке, Розенборг и Валенсия. В елиминациите отстраниха Фенербахче, Олимпиакос и Ливърпул.

Челси – Байерн Мюнхен 1:1 (4:3 след дузпи) – Шампионска лига 2012 г.

Втория финал в Шампионската лига предложи по-добри емоции за Челси. Двубоят се играе на Алианц Арена, дома на Байерн Мюнхен, а „баварците“ са големият фаворит за спечелване на трофея.

Двубоят върви към две нули до края, но Томас Мюлер хвърля в екстаз феновете на немския гранд с гол в 83 минута. Само 5 по-късно Дидие Дрогба ги смълча, като отбеляза изравнителен гол. Така двубоят се решава след изпълнения на дузпи. Мата пропуска първата за „сините“, но след това английският отбор е безгрешен. Олич и Швайнщайгер пропускат от бялата точка за Байерн, които губят втори финал за 3 години.

По пътя към финала „сините“ спечелиха групата си с Леверкузен, Валенсия и Генк, а след това се справиха и с Наполи, Бенфика и Барселона.

Челси – Бенфика 2:1 – Лига Европа 2013 г.

Това е и последният финал на „сините“ в Европа и първи за тях в този турнир. Тогава Челси са актуалният носител на Шампионската лига, но отпадат изненадващо в груповата фаза.

Това праща „сините“ да играят във втория по сила турнир – Лига Европа. Във финалния двубой се изправят с Бенфика, който разполага със силен отбор. Но проклятието на Бела Гутман тежеше на португалския гранд, който в крайна сметка загуби двубя с 2:1. Торес откри резултата, Кардосо изравни от дузпа, а в 93 минута Иванович успя да донесе трофея на „сините“.

По пътя към финала, както споменахме, Челси отпаднаха от Шампионската лига. „Сините“ завършиха на трето място в групата си заедно с Ювентус, Шахтьор и Нодселанд. В Лига Европа те преодоляха Спарта Прага, Стяуа, Рубин Казан и Базел.