Финалите на Ливърпул в Шампионска лига (КЕШ)

Утре вечерта отборът на Ливърпул ще изиграе втори пореден финал от Шампионската лига. Преди 12 месеца „мърсисайдци“ загубиха от състава на Реал Мадрид, който тогава спечели трета поредна титла. Сега съперникът на пръв поглед е по-лесен – английският Тотнъм.

Ливърпул изпраща един изключителен сезон. „Мърсисайдци“ спечелиха невероятните 97 точки във Висшата лига, но не успяха да вдигнат трофея. Именно Шампионската лига се явява възможност за „червените“ да спечелят първи трофей от 2012 г. насам.

Ливърпул е най-титулувания английски отбор в турнира. „Мърсисайдци“ има 5 спечелени трофея и 3 загубени финала в Купата на европейските шампиони и Шампионската лига. В следващите редове ще ви представим всеки един от тях.

Ливърпул – Борусия Мьонхенгладбах 3:1

Определено края на 70-те и 80-те години са най-силните в историята на Ливърпул. Сезонът в КЕШ през 1976/77 върви по перфектен начин за „мърсисайдци“, които са носители на Купата на УЕФА от изминалия сезон. Ливърпул участва в турнира като шампион на Англия от изминалия сезон и разполага с невероятен състав. В редиците на „мърсисайдци“ са футболисти като Йън Калахан, Рей Клемънс, Емлин Хюз и редица други именити футболисти.

В първия кръг на надпреварата Ливърпул побеждава с общ резултат 7:0 скромния Крусейдърс. На осминафиналите „мърсисайдци“ се справиха трудно с турския Трабзонспор след загуба в Турция с 1:0 и класически успех на „Анфилд“ с 3:0. На четвъртфиналите Ливърпул преборва и френския първенец Сент Етиен, който отстранява ЦСКА в първия кръг на надпреварата. Отново Ливърпул губи с 1:0 първия двубой, но след успех с 3:1 на „Анфилд“ се класираха за полуфиналите.

Там английският шампион сразява швейцарския Цюрих с общ резултат 6:1 след два изразителни успеха. На финала „мърсисайдци“ триумфират с първата си титла от КЕШ след успех с 3:1 над немския първенец Борусия Мьонхенгладбах. Голмайстори за английския тим са МакДермът, Смит и Нийл.

Ливърпул 1977
Това е първият трофей на Ливърпул в КЕШ.

Ливърпул – Брюж 1:0

Година по-късно отборът на Ливърпул отново триумфира с най-престижния европейски турнир. „Мърсисайдци“ успяват за втора поредна година да защитят титлите във Висшата лига и в КЕШ.

Ливърпул почива в първия кръг на надпреварата, а във втория кръг английският шампион се натъква на коравия немски Динамо Дрезден. Сблъсъкът е решен още в първия двубой, където Ливърпул печели с 5:1, а загубата с 1:2 в ГДР не е фатална.

Следва четвъртфинал срещу стабилния португалски Бенфика. Там също първия двубой се оказва решаващ след успех на Ливърпул като гост с 1:2. А на „Анфилд“ „мърсисайдци“ постигат изразяваща победа и се класират за полуфиналите. Там се повтаря финала от миналия сезон – Борусия Мьонхенгладбах търсят мъст след загубения финал преди по-малко от 12 месеца. Немският тим печели първия двубой в Германия с 2:1, но успех с класическото 3:0 на „Анфилд“ изхвърля коравия немски тим.

Финалът на Купата на европейските шампиони през 1978г. противопоставя тимовете на Ливърпул и Брюж. „Мърсисайдци“ печелят с минималното 1:0, а единственото попадение бележи великият Кени Далглиш.

Ливърпул 1978
Година по-късно Ливърпул отново триумфира, този път срещу белгийския Брюж.

Ливърпул – Реал Мадрид 1:0

След две поредни титли на Нотигнам Форес, английският футбол продължава да властва в началото на 80-те години с трофей нов трофей на Ливърпул. „Мърсисайдци“ печелят срещу великия Реал Мадрид в може би най-силния си сезон в Европа.

Първият кръг праща Ливърпул срещу полу-аматьорския финландски ОПС, който е сразен с 10:1 на „Анфилд“ след изненадващото равенство във Финландия. Втория кръг „мърсисайдци“ се изправят срещу далеч по-сериозен съперник – Абърдийн. Но коравите шотландци нямат никакъв шанс срещу невероятния тим на Ливърпул и губят с общ резултат 5:0.

На четвъртфиналите Ливърпул се изправя срещу българския шампион ЦСКА, който по-рано в турнира отстранява действащия шампион Нотингам Форест. По това време „армейците“ са много силен отбор, но не успяват да се противопоставят на летящия високо Ливърпул, който се класира за финала след общ резултат 6:1.

Полуфиналът праща Ливърпул на немския колос Байерн Мюнхен. Първият двубой на „Анфилд“ завършва при нулево равенство, а в Мюнхен резултатът е отново равен, но 1:1 и гостите се класират след гол на чужд терен.

Финалът изправя Ливърпул срещу силния Реал Мадрид, който почти 20 години не е триумфирал в Европа. Кенеди отбелязва единственият гол за победата на отбора, който печели третата си титла от КЕШ в рамките на 5 сезона.

Ливърпул – Рома 1:1 (4:2 след дузпи)

Продължаваме разходката сред финалите на Ливърпул. През 1984г. отборът печели четвъртата си европейска титла след като надиграва Рома в един епичен финал след изпълнение на дузпи и 4:2. А двубоят се играе в дома на „вълците“ – „Олимпико“ и загубата тежи на италианския гранд.

Пътят към финала на Ливърпул започва с рутинна победа в първия кръг срещу датския Одензе с общ резултат 6:0. Във втория кръг Ливърпул имат много труден съперник в лицето на коравите баски Атлетик Билбао. Победа с 1:0 в Испания и нулево равенство  на „Анфилд“ класира тима за четвъртфиналите.

На четвъртфиналната фаза Ливърпул отново се изправя срещу португалския Бенфика и отново няма проблеми – общ успех с 5:1. Полуфиналът изпраща Ливърпул на изненадата в турнира – румънския Динамо Букурещ. Ливърпул печели и в двата двубоя, но румънците показват, че са корав отбор и затрудниха английския първенец.

Финалът на „Олимпико“ противопоставя Ливърпул на Рома в един невероятен двубой. Нийл открива резултата още в 13-та минута за Ливърпул, но Прузо изравнява преди почивката. До края на редовното време и продълженията гол не пада и се стига до изпълнение на дузпи. Там Стивън Никол започва с пропуск от бялата точка, но следващите 4 дузпи са безпогрешни и Ливърпул триумфира за четвърти път в историята си.

Ливърпул - Рома
Ливърпул триумфира след изпълнение на дузпи в сърцето на Рим – „Олимпико“.

Ювентус – Ливърпул 1:0

Това е един от най-тъжните финали в историята на турнира. Двубоят се играе на стадион „Хейзъл“ в Белгия. Сблъсъкът е спечелен от Ювентус с минималното 1:0, но трагедията, която се случва преди двубоя помрачава срещата. 39 са загиналите, а стотици са ранени.

По пътя към финала действащият шампион започва с лесни успехи срещу финландския Илвс Тампере и Грасхопър. На четвъртфиналтие е сразен и чешкият Славия Прага, а на полуфиналите Бордо са близо до изненада, но все пак шампионите ще защитават трофея си на финала.

Във финалния сблъсък само един гол решава изхода. Великият Мишел Платини отбелязва от дузпа в 58-ма минута и носи трофея на Ювентус, а това е първият загубен финал за Ливърпул в този турнир.

Хейзъл
Най-тъжният финал на „Хейзъл“ в Белгия за винаги променя европейския футбол. В трагедията живота си губят 39 души.

Ливърпул – Милан 3:3 (3:2) след дузпи

20 години. Точно 20 години трябваше да чакат феновете на Ливърпул до следващия успех в турнира. Тогава вече той се казва Шампионска лига и е по коренно различен формат на провеждане. А това е може би най-великият финал в неговата история. Ливърпул изостава с 3:0 на полувремето от най-силния тим по това време Милан, но след сърцата игра стигат до 3:3, а след дузпите триумфират за пети път в турнира.

Ливърпул завършва на второ място в групата си след френския Монако, финалист от предното издание на турнира. На осминафиналите е победен Байер Леверкузен, на четвъртфиналтие Ювентус, а на полуфинала – Челси.

Финалът започва ударно за Милан след гол на Малдини още в първата минута на срещата. В края на полувремето два гола на Креспо направиха положението плачевно. Но след почивката Джерард, Шмицер и Алонсо възстановиха паритета, а при дузпите Йежи Дудек влиза в историята и коронясва отбора си като европейския крал на Европа.

Милан – Ливърпул 2:1

Две години по-късно Милан взема реванш за загубата във финала и печели с 2:1 финала в Атина и спряха английския тим към шестия трофей в историята си.

Ливърпул спечели групата си след само 1 загуба от турския Галатасарай в последния кръг. На осминафиналите е сразен шампионът от предишния сезон – Барселона след невероятна победа с 2:1 на „Камп Ноу“.

На четвъртфиналите ПСВ Айндховен е сразен, а на полуфиналите отново Ливърпул спира Челси.

Финалният двубой е белязан от магията на Филипо Индзаги, който отбелязва и двата гола за Милан, а за Ливърпул вдъхва надежда в края на двубоя гол на Дирк Кайт.

Реал Мадрид – Ливърпул 3:1

Последният финал на Ливърпул в Шампионската лига бе преди само година. Тогава „мърсисайдци“ се опитаха да спрат Реал да спечели трета поредна титла. Но в Киев „белият балет“ наложи волята си след голяма доза късмет и помощ от стража на английския тим в този двубой Лорис Кариус.

След нулево първо полувреме, Карим Бензема откри резултата за „кралския клуб“. Френският нападател се възползва от момент на разсеяност на Кариус. Немският страж не видя, че Бензема е близо до него и се опита да подаде с ръка топката към съотборник. Бензема пресече паса и отбеляза в опразнената врата. Само 4 минути по-късно Садио Мане възстанови равенството.

Последва един от най-красивите голове във финал на Шампионската лига – този на Гарет Бейл със задна ножица за 2:1. А в края на двубоя Бейл отбеляза още един гол след далечен удар и неубедителна намеса на Кариус.