Силно представяне на българските пилоти в Самоков

На мотополигон  “Ридо”  в град Самоков завърши четвъртия кръг на BMU Европейския шампионат по мотокрос.

101 състезатели от 7 нации (България, Румъния, Гърция, Кипър, Северна Македония, Молдова и Турция) взеха участие в оспорваните състезателни маншове.

По традиция надпреварата се провежда в памет на почетния гражданин на Самоков и дългогодишен спортен деятел Георги Янакиев.

Въпреки дъждовното време трасето беше идеално за мотокрос, а пилотите дадоха всичко от себе си , за да постигнат максимални резултати в двата манша на различните класове.

В клас MX 65 двойна победа записа Мирослав Димитров ( Марица рейсинг тим, КТМ, 50 точки), който не остави никакъв шанс на конкурентите си от старта до финала. След него на подиума се качиха Йоан Чуждея ( Румъния, Ямаха, 42 точки) и Венцислав Тошев ( МСК Севлиево, КТМ, 42 точки) . Двамата пилоти си размениха по едно второ и трето място, но заради по-предното класиране във втория манш румънецът стана втори , а Тошев трети.

Християн Георгиев (Пловдив мотор спорт, КТМ) бе над всички в клас МХ 85 и напълно заслужено ликува с шампанското, след две убедителни победи в двата манша.Втори финишира Виктор Бориславов (Мотоспорт Варна, КТМ, 42 точки), а трети Мариус Поповичи ( Румъния, Ямаха, 40 точки).

В клас МХ2 Майкъл Иванов (Тексим мотор спорт, КТМ, 50 точки) за пореден път се представи феноменално. Иванов направи много силно състезание и успя и в двата манша да завърши с около минута пред останалите пилоти и напълно заслужено беше най-аплодирания състезател от публиката заради представянето си.

Жулиан Георгиев ( Kippen МХ рейсинг тим,Кавазаки) остана втори с 44 точки, а Кристиян Иванов( НСА Моторспорт,КТМ) трети с 40 точки.

Любомир Васев ( Тексим мотор спорт, Ямаха, 50 точки) също записа двойна победа в клас МХ1. Васев кара тактически правилно през цялото време и не допусна нито една грешка, и в двата състезателни манша. На второ място завърши Георги Гочев ( МСК Девня Марцианопол, КТМ, 42 т.), а Христос Цангарас от Кипър допълни почетната стълбичка с общ сбор от 40 точки.

МХ / МХ 40:
39 пилоти караха днес (2 юни) в двата класа. В първите 5 обиколки колоната водеше Юлиян Райчев ( Панчо рейсинг тим, Кавазаки), но се сблъска с Григор Царев ( Джей Ар Си, КТМ). За щастие ситуацията се размина без инцидент и двамата продължиха.

От това забавяне се възползва Мартин Тодоров ( М6 Ямаха рейсинг тим, Ямаха), който оглави колоната и до края не позволи да бъде изпреварен. За класирането в МХ Царев е първи с 50 точки, втори Маринос Цангарас (Кипър, Хонда, 44 точки), а трети Велик Кличуров ( МСК Калабак 1969, Кавазаки, 40 точки).

При МХ 40 крайната победа грабна Мартин Тодоров, след него за награждаване на подиума се качиха Юлиян Райчев ( 44 точки) и Йонут Кояну ( Румъния,Ямаха, 40 точки).

В отборното класиране България триумфира с 125 точки, следвана от Румъния с 90, а третото място остана за  Кипър с 84 т.

Следващият кръг ще се проведе в Троян на 7-8 септември.