Кои щяха да са носителите на Златната топка, ако Роналдо и Меси ги нямаше?

В рамките на 10 години между 2008 и 2017 г. двамата големи футболисти на съвременния футбол неизменно печелиха Златната топка. Това бяха Лионел Меси и Кристиано Роналдо, които си разделиха по 5 отличия от най-престижната индивидуална награда във футбола.

Серията им бе спряна в края на 2018 г., когато Лука Модрич стана първият играч след Кака през 2007 г., който печели този приз и не се казва Кристиано Роналдо или Лионел Меси. През годините имаше няколко невероятни футболисти, които имаха своите шансове да я спечелят, но силното представяне на двамата големи не го позволи.

В тази статия ще си представим, че двамата не са спечелили Златната топка. Така ще видим кои футболисти щяха да спечелят най-ценния индивидуален трофей в последните години.

Носителите на Златната топка, ако ги нямаше Роналдо и Меси

Фернандо Торес

Като се върнем повече от 10 години назад във времето ще намерим Фернандо Торес в силата си. През сезон 2007/08 той беше под пара. Отбеляза 33 гола в 46 двубоя с екипа на Ливърпул, а с националния отбор спечели Европейското първенство – първият голям трофей за „Ла Роха“. Нещо повече – той отбеляза и победния гол във финалния двубой срещу Германия.

Въпреки невероятната кампания, която „хлапето“ направи, Торес остана трети в подреждането за Златната топка. Тогава Кристиано Роналдо я спечели с голяма преднина пред Лионел Меси.

Шави

В годината на Пеп Гуардиола, в която Барселона спечели требъл, „каталунците“ играха превъзходно. Лионел Меси обра овациите, спечелвайки първата си Златна топка. А втори в подреждането, на цели 240 точки от него, остана Кристиано Роналдо.

Третото място бе за Шави, който отбеляза 10 гола в 54 двубоя за „блаугранас“, като успя да изработи голяма част от головете на аржентинската звезда на Барселона. Невероятното представяне на Шави постави началото на доминацията на „каталунците“ в Европа.

Всъщност Шави можеше да спечели два приза от Златната топка. През 2011 г. Барселона отново спечели Шампионската лига, а Меси – Златната топка. Втори в подреждането остана Кристиано Роналдо, а трети – Шави.

Шави Барселона

Андрес Иниеста

Подобно на Шави, Андрес Иниеста също щеше да спечели два пъти Златната топка в свят без Кристиано Роналдо и Лионел Меси. През 2010 г. Иниеста донесе първата в историята на Испания Световна титла. Той отбеляза и победното попадение във финалния двубой срещу Холандия.

Въпреки това той бе изпреварен от Лео Меси, който дори не успя през този сезон да спечели Шампионската лига.

През 2012 г. Испания отново спечели голям турнир – Европейското първенство, а Иниеста отново бе ключова роля. Но тогава Лео Меси счупи рекорда на Герд Мюлер за най-много голове в един сезон и спечели четвъртата си поредна Златна топка. А Кристиано Роналдо остана втори в подреждането.

Франк Рибери

2013 г. бе годината на немския футбол. Във финала на Шампионската лига видяхме Байерн Мюнхен и Борусия Дортмунд, като „баварците“ спечелиха трофея. Всъщност кампанията донесе требъл на отбора, воден от Юп Хайнкес, като Франк Рибери бе в основата на успехите на колоса от Мюнхен.

През тази година Кристиано Роналдо отбеляза 66 гола за клуб и национален отбор, като спря серията от 4 поредни Златни топки на Лионел Меси. Мнозина още повдигат въпросително вежди защо Рибери не е получил наградата след като спечели требъл.

Мануел Нойер

Подемът в немския футбол продължи и през 2014 г., когато Германия спечели Световното първенство. „Бундестимът“ направи едно невероятно първенство, в което унищожи Бразилия в дома на „селесао“ със 7:1.

Нойер изпрати невероятен сезон, като бе един от лидерите на отбора на Германия. Но това му помогна да стигне едва до третото място в подреждането за Златната топка. Победител отново бе Кристиано Роналдо, който спечели Шампионската лига с Реал Мадрид през сезона. Втори остана Лионел Меси, а Нойер не успя да стане вторият вратар, спечелил приза, след Лев Яшин.

Окончателният състав на Германия, има изненади

Неймар

Определено една от големите цели пред Неймар е той да спечели Златната топка. Всъщност ако премахнем резултатите на Лео Меси и Кристиано Роналдо, то бразилецът щеше да спечели цели два приза.

През 2015 г. Барселона отново доминираше в Европа, като успя да спечели требъл, а Неймар отбеляза 39 гола във всички турнири. Но аржентинецът заби 58 гола в 57 двубоя, като напълно заслужено спечели своя пети приз от Златната топка.

Две години по-късно Неймар, въпреки спада в броя на головете, бе важен за Барселона. Той имаше основна заслуга за онзи обрат срещу ПСЖ с 6:1, но като цяло тогава „каталунците“ не успяха да спечелят Шампионската лига. Неймар реши да премине в ПСЖ, където да избяга от сянката на Лионел Меси. Надеждите на бразилеца са, че без аржентинеца в състава си, той ще може да поведе отбора към успехи, а това ще му донесе Златната топка.

Неймар

Антоан Гризман

2016 г. завърши без трофей за Антоан Гризман, но той успя да изпрати един невероятен сезон. Все пак горчивина ще остане за него, като той загуби финала на Шампионската лига с Атлетико и на Европейското първенство с Франция.

Това бе годината на Кристиано Роналдо, който триумфира и в двата турнира и напълно заслужено спечели Златната топка. В края на миналата година Гризман бе сред фаворитите да спечели приза, този път като Световен шампион и носител на Лига Европа. Но Златната топка бе дадена на Лука Модрич.