Караньотов победи Мартин Чой в зрелищната надпревара край Плевен

111 пилоти от 9 държави караха през уикенда на пистата в “Долна Митрополия”, край Плевен по време на 7-я кръг на BMU европейски шампионат по мотоциклетизъм , както и за третия кръг на Европейския шампионат по Супермото – Grand Prix Bulgaria 2019.

Състезанието беше десето поредно в памет на големият приятел на българския моторен спорт г-н Димитър Калчев. Въпреки горещото време ( в събота 36 градуса, в неделя 37 по Целзий) над 5000 човека изгледаха състезанията и станаха част от мотоциклетните надпревари.

ПИСТА

В най-малкият клас – SP125cc., Жулиета Ленкова-Апостолова (МСК Плевен, Априля) поведе убедително от старта и съумя да пресече първа финалната линия. На второ място остана Пламен Христов ( МСК Плевен, Априля), а Боян Петров ( МСК Плевен, Априля) финишира на третата позиция.

В клас F600 бургазлията Янислав Димитров (Мотомания.БГ, Хонда) направи много силен старт и успя да поведе колоната. Състезателят с номер 17 водеше първите 2 обиколки, след което бе изпреварен от завърналия се на пистита Васил Кичуков (Зедмото, Сузуки).

В крайна сметка първи финалната линия пресече Кичуков, а Димитров завърши на второто място с 1.388 секунди разлика. Подиума допълни Павел Драганов (Троян Мотоклуб, Ямаха), който финишира на 8.003 секунди от победителя.

Велислав Марков (Кранк Пауър, Кавазаки) пък грабна победата в клас Formula 1000cc. На втората позиция за награждаване се качи Валентин Георгиев (Зедмото, Хонда +3.580). Трети стана Ненко Стаменов ( МК Боляри, Кавазаки +10.911 секунди).

В клас SuperSport 600 с поредна победа за сезона се поздрави пилотът на МСК Кида Моторспорт Милен Георгиев (Ямаха). До него на подиума се наредиха Александър Тодоров (МСК Ридо Самоков, Сузуки) с 11.499 секунди разлика и турският пилот Фуркан Ерилмаз (Ямаха, +24.458 секунди).

Безспорно с най-голям интерес публиката очакваше битката за първата позиция в кралския клас – SuperBike1000 между Мартин Чой (ЕКО BMW рейсинг тим, BMW) и Ангел Караньотов (Overdrive Racing Team, Дукати).

Двамата сътвориха една от най-зрелищните битки в родния шампионат, разменяйки си местата няколко пъти. Караньотов кара стратегически, преследвайки Чой през цялото време. Състезателят с №79 натисна газта в последните две обиколки и атакува успешно Чой в предпоследната обиколка и финишира като победител с 0.602 секунди аванс.

Пилотът на МК Боляри Димитър Митов (BMW), допълни подиума с 36.912 секунди разлика.

В клас СКУТЕРИ – Иво Михайлов ( Зедмото, Пиаджо) победи конкуренцията, след него финишираха Пламен Христов ( МСК Плевен, Априля) и Стефан Вълков ( МСК Плевен, Априля).

СуперМото

SM Junior

При 65 кубиковите машини Енис Байрамов ( Несебър мото, КТМ) записа нови 50 точки благодарение на двойната си победа в Плевен, с две втори места и 44 точки завърши Никола Досев ( НСА Моторспорт, КТМ). На третата позиция на подиума стъпи Сечен Тиназ ( Турция, КТМ, 40 точки).

В 85 кубика имаше повече от сериозна конкуренция и това беше състезанието в два манша с най-много чужденци от България, Русия, Чехия, Естония, Турция и Румъния. Двоен успех записа Европейския шампион за 2018 Ян Улман (Чехия, ТМ). На втората позиция с 44 точки финишира Иван Мошин ( Русия,ТМ), а трети стана нашия пилот Радостин Михайлов ( Несебър мото, КТМ), който натрупа нови 38 точки (1 манш- 4 място, 2 манш – 3 място).

В клас S3 – Безапелационен победител и в двата манша стана Виктор Нейчев( Еър макс рейсинг, КТМ) Втори се нареди Димитър Петров ( Диана рейсинг, КТМ), а третата позиция зае естонеца Кристиан Шиляк с “Хускварна”.

В OPEN руския пилот Александър Лятишев с “Хонда” беше най-бърз и в двата състезателни манша. Красен Кънчев ( МСК БГ Пауър, КТМ) се качи като втори на подиума с актив от 42 точки ( 1 манш- 2 място, 2 манш- 3 място). На третата позиция е Янко Николов ( МСК БГ Пауър,Хонда) с 38 ( 1 манш- 3 място, 2 манш – 4 място).

Следващият кръг от календара ще се проведе на на 31 август – 1 септември, отново на пистата “Долна Митрополия”.