3 от 4 за българските отбори в Лига Европа

Силно се представиха българските представители в Лига Европа, като 3 от тях продължиха за третия квалификационен кръг. Само Левски отпадна след ново поражение, този път с 0:4 на „Георги Аспарухов“ и с общ резултат 0:7 отпадна от турнира. Лудогорец нямаше никакви проблеми срещу Валур в реванша, а ЦСКА и Локомотив Пловдив преминаха през драматични двубои по пътя към следващия кръг.

Лудогорец се завърна към познатата игра и разби исландците

За разлика от първия двубой, в който Лудогорец игра слабо и се размина накрая на двубоя от загуба, късно снощи „орлите“ тотално разбиха исландския шампион Валур. Шампионите победиха с 4:0 и с общ резултат 5:1 се класират в следващия кръг, където ги чака уелският ТНС.

Още до 23-та минута на двубоя Лудогорец си осигури комфортна преднина. Дан Битон и Жордан Икоко отбеляза първите два двубоя. Въпреки че исландците се нуждаеха само от два гола да продължат напред, Лудогорец продължи да е по-активният отбор. Така се стигна до два гола в заключителните минути, дело на Якуб Швиерчок.

Предстои тежка програма за „орлите“ в следващите дни. Шампионите този уикенд гостуват на Локомотив Пловдив, след това приемат ТНС и другия ни европредставител ЦСКА преди да гостуват в решителния сблъсък от Лига Европа в Уелс.

Драма и дузпи класираха ЦСКА напред

За втора поредна година ЦСКА достига до третия предварителен кръг на Лига Евроа. Късно снощи след драматичен двубой и рулетката на дузпите, „армейците“ се класираха напред. Там ги очаква украинският Зоря Луганс, който със сигурност не е непреодолим отбор.

В редовното време Осиек заличи аванса на ЦСКА от миналия двубой. Майсторович отбеляза в 27-ма минута. Като цяло не може да кажем, че Осиек са имали голямо предимство. Отборът не успя да организира много атаки и заслужено отпадна.

В продълженията „армейците“ можеха да решат всичко. Али Соу пропусна сам срещу вратаря. А след това Тони Уат бе съборен в наказателното поле, но дузпа на бе отсъдена. Все пак при изпълненията от бялата точка „червените“ бяха по-концентрирани, като само Жеферсон пропусна да отбележи. Така след решителното попадение на Соу, „армейците“ се класираха напред в турнира.

Драма за Локомотив Пловдив в Търнава

Носителят на Купата на България Локомотив Пловдив премина през ада, но се класира за следващия кръг. Там ще се изправи срещу още по-сериозно препятствие – френският Страсбург.

„Смърфовете“ загубиха гостуването си на Спартак Търнава с 3:1, но благодарение на победата с 2:0 миналия двубой, се класират напред. Но двубоят бе много труден, а Локо бяха близо до отпадането. Още в 15 минута домакините поведоха с гол на Дангубич. Преди края на първата част Захуменски получи червен картон. Но това не спря устрема на домакините. Те изравниха резултата от общия резултат след гол от дузпа на Митреа в 52 минута. В 71 те отбелязаха и трето попадение, което ги класираше напред в резултата. Но след само 3 минути Ожболт хвърли агитката на гостите в екстаз, отбелязвайки така важното попадение.

До края на двубоя домакините не успяха да се справят със защитата на гостите от Пловдив. Добрата новина за техните фенове е, че Страсбург ще гостува отново на техния стадион в парк „Лаута“.

Рекордна загуба за Левски в Европа

Левски е единственият български отбор, който отпада от турнира във втория кръг. „Сините“ го направиха, като записаха и негативен рекорд. Така доброто впечатление, оставено от играчите на Петър Хубчев в началото на сезона, се изпари.

„Сините“ загубиха с 0:4 от АЕК Ларнака в един изключително слаб двубой. Капитанът на гостите Иван Тричовски изигра може би най-силния двубой в кариерата си. Той отбеляза и 4-те гола пред празните трибуни на „Георги Аспарухов“.

Левски отпадна от турнира с 0:7, което е най-тежкото отпадане на отбора в историята си в евротурнирите. До сега антирекордът се държеше при отпадането от Дожа Уйпещ, когато столичани отпадат със 1:7 общ резултат.

Загубата с 0:4 пък изравни най-тежката за „сините“ като домакини в Еврпа. През 2009 г. Лацио побеждава „сините“ със същия резултат, но в двубой от групите на Лига Европа.