6-те трофея, които Ливърпул спечели след дузпи

В сряда отборът на Ливърпул спечели своята 4-та Суперкупа на Европа. „Мърсисайдци“ победиха след изпълнение на дузпи тима на Челси в спиращ дъха спектакъл на стадиона на Бешикташ.

Новият страж на „мърсисайдци“ Адриан спечели първия си трофей в кариерата, а именно той бе с основна заслуга, спасявайки дузпа на Тами Ейбрахам. Но отборът на Ливърпул е сред тимовете, които печелят често трофеи след рулетката на дузпите – цели 6.

Трофеите на Ливърпул след изпълнение на дузпи

КЕШ 1984

Връщаме се до най-силния период в историята на Ливърпул. В края на 70-те и началото на 80-те години „мърсисайдци“ бяха властелинът на Европа. През 1984 г. те бяха спечелили 3 от последните 7 издания на турнира и никой не се изненада, че те отново са на финал.

Но съперникът е труден – съставът на Рома и то в техния дом. Тифозите на „вълците“ се погрижиха да подкрепят своя отбор всячески, вдигайки невероятен шум по време на финалния сблъсък. Фил Нийл изведе напред в резултата Ливърпул, а Роберто Прузо успя да изравни резултата, хвърляйки в екстаз феновете на домакините.

До края на редовното време, а след това и в продълженията, двата отбора не успяха да си отбележат гол. Така се стигна до рулетката на дузпите, а там основното лице бе именитият страж на Ливърпул Брус Грубелаар. Той донесе трофея на футболистите на Джо Фейгън след прословутите „кашкавалени крака“. Така Ливърпул спечели четвъртата си титла в турнира.

Купа на Лигата 2001

Този сезон със сигурност ще се помни от феновете на Ливърпул. В него те спечелиха 5 трофея, но нито един от тях не бе Висшата лига. Във финала за Купата на лигата местният любимец Роби Фаулър откри резултата в сблъсъка срещу Бирмингам. Но в края на двубоя Дарън Пърс изравни след изпълнение на дузпа.

До края на двубоя повече голове не паднаха и се стигна до рулетката на дузпите. Дитмар Хаман имаше решителна дузпа да донесе трофея, но я пропусна. При следващата Джейми Карагър бе точен, а нападателят на Бирмингам Анди Джонсън не успя да преодолее Сандер Вестервелд и така „мърсисайдци“ спечелиха трофея.

Шампионска лига 2005

Определено това си остава най-сладкият трофей в историята на Ливърпул. Една незабравима вечер на стадиона в Истанбул. Тогава през първото полувреме на финала отборът на Милан тотално разби Ливърпул. „Росонерите“ поведоха с 3:0, като един гол бе и отменен.

Но през втората част футболистите на Рафаел Бенитес излязоха тотално променени. Само за 6 минути след началото на второто полувреме Шаби Алонсо, Владимир Шмицер и Стивън Джерард изравниха резултата. Но до края на двубоя повече голове на паднаха и се стигна до рулетката на дузпите.

Там Йежи Дудек се превърна в звездата на вечерта. Полския вратар приложи подобен танц като Брус Грубелаар от преди 21 години. А в края на двубоя Андрий Шевченко невярващо видя как Дудек спаси удара му и донесе петата титла с ушите на Ливърпул.

ФА къп 2006

Отново един знаменит обрат за състава на Ливърпул. Отново отборът на Рафа Бенитес успя да стигне до обрат във финал. След само 25 минути на „Милениъм“ „мърсисайдци“ губят вече с 0:2 от Уест Хам. Но голове на Джибрил Сисе и Стивън Джерард отново върнаха Ливърпул в играта.

И се стигна до познатите за „мърсисайдци“ дузпи, които трябва да решат изхода на трофея. При изпълненията от бялата точка в герой за „червените“ се превърна Пепе Рейна, който отрази 3 дузпи.

Купа на Лигата 2012

Това бе последният трофей на Ливърпул преди спечелването на Шампионската лига в началото на юни. Този двубой изправи „мърсисайдци“ срещу състезаващият се в Чемпиъншип Кардиф.

Но уелсците показаха силна игра, а любопитен бе и сблъсъкът между Стивън Джерард и неговия племенник, защитаващ цветовете на Кардиф.

Уелсците изиграха един солиден двубой. Джо Мейсън откри резултата, но Мартин Шкъртел изравни. Редовното време завърши при 1 на 1. В продълженията двата тима си размениха по още едно попадение.

При изпълненията на дузпите видяхме Стивън Джерард да пропуска дузпа, но това не му попречи няколко минути по-късно да вдигне трофея, оказал се последен за него в Ливърпул.

Суперкупа на Европа – 2019

Връщаме се до епичния финал за Суперкупата срещу Челси от сряда. В него „сините“ имаха игрово предимство в голяма част от двубоя. Все пак Ливърпул успя да поведе в продълженията след като Садио Мане показа защо е лидер на отбора.

Но Челси успя да изравни след дузпа, направена от Адриан, спъвайки Ейбрахам. Но после испанският страж успя да се реабилитира за тази грешка, спасявайки удара именно на младия нападател на „сините“. Така Ливърпул триумфира с титлата.