Невероятният Фулъм, който стигна до финал в Лига Европа

Този сезон мнозина почитатели на английския футбол симпатизират на Уулвърхемптън. „Вълците“ по категоричен начин влязоха в групите на Лига Европа, а мнозина предричат силно участие на клуба. Но задачата пред Нуно Еспирито Санто е трудна, а това много добре го знае Рой Ходжсън, който изведе Фулъм до финала в Лига Европа през 2010 г.

Точно преди 10 години стартира кампанията на „котиджърс“ в Европа. А късно снощи лондонският отбор игра в двубой от Чемпиъншип. Как времето лети само…

Връщаме се до 2007 г., когато Ходжсън замени на поста мениджър на Фулъм Лоури Санчес. Класирането за европейски финал навярно бе последното нещо, за което са си мислили в клуба. Тогава „котиджърс“ бяха в зоната на изпадащите. И в края на сезона Ходжсън успя да осигури елитен футбол на Фулъм.

А през лятото той успя да подсили състава с футболисти като Марк Шварцер, Золтан Гера, Боби Замора и Бреде Хангеланд. Той едва ли е предполагал колко важни за бъдещето на отбора ще се окажат тези футболисти.

Пътят към Европа

След спасението в последния кръг през сезон 2007/08, следващата кампания е повече от успешна. Отборът записва рекордното си класиране във Висшата лига – 7-мо. А „котиджърс“ играха изключително в защита, допускайки 34 попадения в 38 двубоя в елита на Англия.

По този начин момчетата на опитния английски специалист си осигуриха участие в Лига Европа.

Дебютът на отбора от столицата в Европа се случи в Литва срещу ФК Ветра, като „котиджърс“ се наложиха с общ резултат 6:0. След това бе отстранен и руският Амкар Перм в плейофите, което осигури участие в груповата фаза на турнира.

Европейският поход

Мнозина очакваха, че Фулъм ще има трудности да се бори във Висшата лига и Лига Европа. А началото на кампанията на „котиджърс“ в турнира бе именно в България. Срещу ЦСКА английският отбор записа равенство след една грешка на защитата на „армейците“ с малко помощ от лошия терен. Последваха 3 поредни победи и равенство, което осигури участие на Фулъм във фазата на директните елиминации.

Добрите резултати в отбора се случиха заради силната игра в защита на Хенгеланд, както и на креативността на Гера и Деймиън Дъф, както и на важните голове на Замора.

В първия кръг на елиминациите „котиджърс“ се изправиха срещу силния и опитен състав на Шахтьор Донецк.  Украинците са пълни с класни футболисти, сред които Фернандиньо, Луис Адриано, Дъглас Коста и Уилиян. Но Фулъм, изнанадвайки всички, се справи.

Жребият за осминафиналите не бе благосклонен за отбора на Рой Ходжсън. Фулъм се изправи срещу големия италиански колос Ювентус. Мнозина вече отписаха „котиджърс“ от турнира и все пак заявиха, че Фулъм се бори достойно.

Мнението на мнозина, че англичаните нямат шансове се потвърдиха с поражението на тима с 3:1 като гост в Торино. А Давид Трезеге отбеляза за „старата госпожа“ при реванша на „Крейвън Котидж“ още в началото на двубоя, което почти беше осигурило участието на четвъртфинал на италианския гранд.

Великият обрат

След като Трезеге бе извел Ювентус напред в резултата, домакините вече нямаше какво да губят и се хвърлиха в атака. Така едно центриране на Пол Кончески намери Замора в наказателното поле, който успя да изравни само в 9-та минута на двубоя.

Голът падна след грешка на Канаваро. Носителят на Златната топка от преди само 4 години изигра един от най-слабите двубои в кариерата си. В 27-ма минута той бе изгонен, с което подхрани надеждите на домакините за обрат.

Малко преди края на първото полувреме Золтан Гера успя да изведе домакините напред в резултата. В началото на втората част „котиджърс“ получиха право да изпълнят дузпа. Зад топката застана опитният Золтан Гера, като не сбърка и успя да изравни резултата от двата двубоя.

Фулъм продължи да играе по-добре и да натиска Ювентус по пътя към един от най-големите обрати в историята на турнира. Само 8 минути преди края на двубоя Клинт Демпси се превърна в герой за домакините, класирайки отбора напред с победен и красив гол.

Пътят към Хамбург

В следващия кръг Фулъм се изправи срещу немския шампион Волфсбург. Отново тежък жребий, но футболистите на Рой Ходжсън вече бяха на гребена на победите. Последва победа като домакин с 2:1, което доближи „котиджърс“ до класиране за полуфиналите на турнира. При ответния двубой Боби Замора отбеляза единственото попадение в двубоя още в 1-вата минута, което класира „котиджърс“ за полуфиналите на турнира.

В последната крачка преди финала Фулъм се изправи срещу друг немски тим. Съставът на Хамбургер по това време бе сред най-силните в Бундеслигата. А футболистите имаха допълнителна мотивация, тъй като финалът се играеше на техния клубен стадион.

Първият двубой бе на стадиона на немския тим и завърши без попадения. Преди двубоя основния голмайстор на лондончани Боби Замора се контузи и пропусна двубоя. Отново всички побързаха да отпишат Фулъм.

А гостите започнаха отлично двубоя, като Петрич успя да изведе напред Хамбургер. Но последва вихрено второ полувреме, в което Фулъм отбеляза 2 гола за 7 минути. Първо Дейвис изравни, а след това невероятният Золтан Гера вкара историческия гол, който класира „котидъжрс“ на финала.

Големият финал за Фулъм

След 18 двубоя в турнира, отборът на Фулъм стигна своя първи и за сега единствен финал в Европа. Но съперникът бе изключителен – силният отбор на Атлетико Мадрид воден от футболисти като Давид Де Хеа, Серхио Агуеро, Диего Форлан и ко.

Отново двубоят не започва добре за „котиджърс“. Диего Форлан извежда испанския отбор напред в резултата. Но Саймън Дейвис отново се показа като човекът за големите мачове и изравни. До края на редовното време двата тима мислеха предимно за защита и повече голове не паднаха.

Същото изглеждаше, че ще се случи и в продълженията. Но в 116 минута вездесъщият опитен и изключителен Диего Форлан отбеляза гол, който коронова Атлетико Мадрид и хвърли в тъга феновете и футболистите на Фулъм.

Въпреки съкрушителния финал на европейската кампания, всички отдадоха на Фулъм заслуженото – отборът се представи изключително, стигайки до финала.

След това английският състав се класира още веднъж за двубои в Европа, като дори Димитър Бербатов игра за кратко на „Крейвън Котидж“, но ситуацията се срина за няколко месеца и лондончани изпаднаха. От тогава те не могат да намерят себе си.

Но паметните европейски вечери на стадиона до река Темза ще се помнят завинаги от феновете на този лондонски отбор. А защо не след някоя друга година да видим Фулъм отново толкова силен и крачещ уверено в Европа? Само времето ще покаже. Но до тогава феновете на отбора могат да се връщат с машината на времето на Read 4 Sport към онези паметни дни.