Испания стъпи на световния връх в баскетбола за втори път!

Испания е новият световен шампион по баскетбол при мъжете, след като победи на финала в Пекин Аржентина с 95:75.

Ла Фурия не остави никакъв шанс на своя съперник надигравайки го в отделните части с 23:14, 20:17, 23:16 и 29:28 и напълно заслужено спечелиха втората титла в своята история.

Ключът към успеха за испанците бе неутрализирането на лидера на “ гаучосите“ – Луис Скола, който завърши първото полувреме без нито една точка. Тимът от Европа водеше в резултата с 43:31 на голямата почивка, а след третата четвърт резултатът бе 66:47 и всичко вече беше ясно.

Най-полезен за успеха на новите шампиони беше Рики Рубио, който завърши с 20 точки, седем борби и три асистенции. Серхио Юй добави 15 точки, Марк Гасол 14, а братята Хуан и Уили Ернангомес вкараха по 11.

Най-резултатен за Аржентина стана Габриел Дек, който реализира 24 пункта Николас Лапровитола приключи със 17, но основната фигура Луис Скола остана с едва 8 точки при стрелба от игра 1/10.

Световната титла е втора за Испания след 2006 г. Тимът прекъсва серията от две титли на САЩ от първенствата през 2010 и 2014 г.

По-рано през деня в мача за бронзовите медали Франция победи Австралия с 67:59. Тимът на САЩ завърши надпреварата на седмо място.