Соколов: Направихме един от най-слабите си мачове

Диагоналът на националния отбор по волейбол Цветан Соколов заяви след загубата от Франция с 0:3 гейма на Европейското първенство, че тимът ни е изиграл един от най-слабите си мачове през сезона.

„Казах още преди, че не трябва да гледаме от другата страна какво се случва, а да видим от нашата страна какво става. А днес стана така, че направихме страшно много грешки и много глупости като цяло.  Първият гейм въобще ни нямаше. Затова трябва да видим детайлно какво точно направихме в тази среща.  Това не трябва да се повтаря, защото днес изиграхме един от най-слабите си мачове.“

„Франция е един отбор, който колкото и да го натискаш със сервис, състезателите посрещат добре. Имат такива проценти в посрещане, с каквито не може да се похвали никой друг отбор. Натиснаха страшно много със сервис, ние не можахме да се противопоставим и резултата е на лице.“

„Сега мислим за предстоящата среща с Италия. Излизаме да покажем добър волейбол и да се види едно друго лице. Трябва де се раздадем и да покажем, че това което се случи не може да се повтори“, заяви Соколов.

Как се разви мачът с Франция

„Лъвовете“ допуснаха първа загуба на Евроволей след 0:3 гейма – в отделните части (19-25, 21-25, 14-25).

Най-резултатен за победителите бе Жулиен Линеел с 18 точки (15 от атака, 1 от блокада и 2 от сервис), а 16 добави Стефан Бойер (13 от атака, 2 от блокада и 1 от сервис). За България най-много точки реализира Цветан Соколов 10 т., всичките от атака.

Голямата разлика дойде от ефективността на атаката и силният сервис на съперника. Французите завършиха успешно 48 атаки (66% ефективност в нападение), докато българите бяха с 28 (50% ефективност) по този показател.

В хода на мача Пранди направи смени, но не успя да намери противодействие на организираната игра на французите. Домакините играеха с настроение, като бяха без голямата си звезда Ървин Нгапет.

Проблемът при българите дойде от лошото посрещане, което не позволяваше добра организация на нападението. Освен това трябва да отбележим, че няколко спорни ситуации бяха отсъдени в полза на домакините, като по този начин те още по-лесно успяха да пречупят съпротивата на нашите момчета.

Тази вечер от 20:30 часа България излиза срещу Италия в директна битка за втората позиция в групата. Двубоят ще бъде излъчен пряко в ефира на БНТ 3.

Евентуална победа тази вечер над „адзурите“ ще осигури на нашите волейболисти поне на хартия по-лесни съперници във втората фаза на турнира.

Ако се пребори за второто място, в осминафиналите българският отбор ще играе с третия в група С (Финландия, Турция, Северна Македония или Беларус). А при нов успех в четвъртфиналите ще се стигне до мач срещу победителя от двубой между Франция и четвъртия в група С (някой от изброените отбори).

Оставане на третото място и липса на изненади в група С ще означава почти сигурна среща с финалиста от Евроволей 2015 Словения в осминафиналите. При успех на следващото стъпало на пътя се задава настоящият шампион Русия.