Как ВАР би променил футбола (II част)

В последните години системата за видеоповторения, наречена ВАР, има все по-голяма роля в световния футбол. Тя бе въведена на Световното първенство миналата година, в Шампионската лига, както и в големите първенства. Но мнението на мнозина е различно. Едни са доволни, че тя намалява вероятността от сериозни съдийски грешки. Но други пък не са склонни да чакат няколко минути, докато се вземе решение.

В днешната статия ще ви представим втората серия на най-големите футболни грешки, които нямаше да се случат при съществуването на системата ВАР. Днес решихме да обърнем внимание на големи съдийски грешки по време на Световното първенство.

Първата част с първите 5 предложения прочетете тук:

България можеше да играе финал на Световно първенство

Започваме втората част на статията за големите съдийски грешки с може би най-известната за българския футбол. Става въпрос за прословутата съдийска тесла в полуфинала на Световното първенство срещу Италия през 1994г.

Тогава България изиграва най-престижния двубой в историята си – в спор за място на финала на Световно първенство. „Лъвовете“ влизат в двубоя със самочувствие, след като предходния двубой бяха отстранили действащия световен шампион.

Но липсата на опит в подобен двубой се оказа решителна. „Лъвовете“ изиграха слабо първо полувреме, като италианците бяха подкрепяни от почти пълния стадион. В рамките на 5 минути Роберто Баджо отбеляза 2 гола, а Христо Стоичков изравни след дузпа в края на първото полувреме.

Второто полувреме истинска вихрушка се изсипва пред вратата на Италианците. Българските футболисти играят вдъхновено, търсейки изравнителното попадение. Стига се до 70 минута, когато Данчо Лечков отправя дълга топка, а Емо Костадинов се опитва да преодолее Костакурта. Италианският бранител спира топката с ръка, която бе видяна от цял свят, с изключение на френския рефер Кини. В крайна сметка не успяхме да стигнем до изравнителното попадение и Италия се класира за финалния двубой.

САЩ можеше да продължи приказката си през 2002 г.

Продължаваме със сериозна съдийска грешка на Световно първенство. През 2002 г. американците изживяват своето мечтано първенство. Те излизат от груповата фаза, а на осминафиналите победиха големия си съперник Мексико с 2:0.

На четвъртфиналите „янките“ се изправят срещу силния и рутиниран състав на Германия. Американците започнаха смело, но изостанаха в резултата след гол на Михаел Балак в 39 минута.

През втората част американците започнаха да играят много по-добре, като те започнаха да създават сериозни положения. Така се стига до 50-та минута. Тогава при центриране от корнер Грег Берхалтер стреля, Оливер Кан спаси удара, но топката продължи да влиза във вратата. Тя щеше да мине гол линията, но срещна ръката на Торстен Фрингс, която определено не беше допряна до тялото. А след това окрилените американци можеха да се вдъхновят и да стигнат и до успеха, но все пак отпаднаха с горчилка в устата.

Англия можеше да не спечели световна купа

Връщаме се назад във времето до 1966г. Това определено е любимата година на всички фенове на английския футбол. Именно тогава „Трите лъва“ спечелиха единствената си световна титла. Тогава англичаните победиха Германия в драматичен финал на „Уембли“, който видя призрачен гол и драма до последните минути.

Резултатът е 2 на 2, дълбоко в продълженията. Алан Бал подава топката на Джоф Хърст. Той стреля силно, като неговия силен удар среща напречната греда, тупва на гол линията и излиза навън. Съдията вижда, че топката е преминала линията и отсъжда гол за домакините. А повторенията след това доказват, че тя не е минала линията и голът трябва да бъде отменен. Определено има много въпросителни около единствената титла на Англия, като Германия имат пълното право да продължават да осъждат постъпката на рефера на този двубой.

Сладкото отмъщение на Германия

Отново сме на Световно първенство, този път през 2010 г. Съперниците са старите познайници – Англия и Германия. В осминафинален двубой силното поколение от началото на века изигра може би един от последните си големи двубои заедно. Англия на Лампард, Джерард и Рууни – невероятен отбор, който така и не успя да стигне до нещо значимо на международната сцена.

Гемрания водеше с 2:0, когато един снаряд на Лампард срещна напречната греда, топна от вътрешната страна на гол линията и излезе навън. Чист гол, но съдията до отмени. В последствие „трите лъва“ загубиха с 4:1, но този гол можеше да промени развоя на двубоя.

У дома и стените помагат

Завършваме днешния материал с нова грешка от Световното първенство през 2002 г. Тогава Южна Корея постига изключителен успех, стигайки до полуфиналите на шампионата. У дома и стените помагат казват хората. Определено това е случаят с Южна Корея, като в двубоите срещу Испания и Италия съдиите помагат сериозно на домакините.

Отборът на Испания отбеляза два гола срещу азиатците, но те бяха отменени. А по-чисти от тези голове трудно биха били отбелязани. Първият е отменен поради сбутване в наказателното поле, а вторият – защото топката е излязла преди центрирането.

Гол на Италия също беше отменен, поради засада, която не съществуваше. „Адзурите“ имаха няколко претенции за дузпа през целия двубой, а за черешка на тортата Франческо Тоти е изгонен за симулация.