Футболът загуби част от блясъка си – звездите, които се отказаха през 2019 г.

Дори и най-големите футболни звезди не са имунизирани от годините. Техните най-добри дни като футболисти минават, а след това идва и краят на тяхната кариера. С всяко голямо име, което слага край на кариерата си, футболът губи част от блясъка си.

2019 г. бе тежка за много от футболните запалянковци. Редица любими футболисти, радвали ни през последните 2 десетилетия, спряха с футбола. Тъжно, но както вече споменахме, няма как да се предпазим от настъпващото време. В следващите редове ще ви представим футболистите, които се отказаха от футбола през тази година.

Петър Чех

Именитият страж, направил име във Висшата лига, сложи край на кариерата си през лятото. А последният му двубой бе повече от уникален – финал в Лига Европа. Да, той го загуби и то от бившия си отбор Челси. Но това поражение не може да отнеме от блясъка на този изключителен футболист.

В кариерата си чехът премина още през отборите на Чмел, Спарта Прага, Рен и Арсенал. Но с Челси той постигна най-големите си успехи – спечелване на Висша лига, Шампионска лига и Лига Европа.

В допълнение към това той държи няколко впечатляващи рекорда. Той държи рекорда за най-много спечелени Златни ръкавици (4 заедно с Джо Харт), както и за най-много сухи мрежи в историята на Висшата лига – 202. Той държи рекорда и за един сезон – 24 през 2004/05. Изключителен вратар!

Петър Чех

Тим Хауърд

Още един футболист, направил сериозно име във Висшата лига. Хауърд игра за Манчестър Юнайтед и Евертън, с който записа над 350 двубоя за 10 години. Американският страж сложи край на кариерата си тази есен, след като за последно игра за Колорадо Рапидс.

Въпреки дългогодишното играене във Висшата лига, Хауърд не успя да спечели шампионата. Но може да се похвали с ФА къп и Купа на Лигата, както и 2 пъти спечелване на Голд къп с националния отбор на САЩ.

Тим Хауърд

Ашли Коул

Още едно познато име от Висшата лига сложи край на кариерата си. Това е Ашли Коул. За последно бившият английски национал игра за Дарби Каунти, където бе част от тима, воден от бившия си съотборник Франк Лампард.

38-годишният футболист премина през отборите на Арсенал, Кристъл Палас, Челси, Рома, ЛА Галакси и споменатия Дарби Каунти.

Той спечели 3 пъти Висшата лига, като бе част от отбора на „непобедимите“ от Арсенал. Той има и цели 7 трофея от ФА къп, както и успя да спечели Шампионската лига и Лига Европа.

Ашли Коул Дарби Каунти

Клаудио Маркизио

Бившият футболист на Ювентус изненадващо сложи край на кариерата си тази есен. Той го направи едва на 33 години. През миналата година италианецът напусна Ювентус след 13 години в клуба. След един неуспешен сезон в Зенит Санкт Петербург полузащитникът реши, че приключва с футбола.

Той спечели впечатляващите 7 трофея от Серия А с „бианконерите“, като той беше част от Ювентус и в Серия Б след скандала Калчополи. В последния си сезон все пак успя да спечели и титлата на Русия със Зенит. Един добър край на една впечатляваща кариера.

Клаудио Маркизио - свободни агенти

Бастиан Швайнщайгер

С края на сезона в МЛС дойде и едно друго отказване – това на Бастиан Швайнщайгер. Световният шампион с Германия прекара последните 2 години в Чикаго Файър, където промени позицията си от дефанзивен полузащитник на централен бранител.

Най-добрите му дни преминаха в Байерн Мюнхен, а след това премина и през Манчестър Юнайтед, но на „Олд Трафорд“ бе далеч от най-добрите си дни.

Той успя да спечели 8 титли от Бундеслигата и 7 Купи на Германия. Швайнщайгер е и световен шампион от 2014 г. с Бундестима. Все пак с „червените дяволи“ той успя да спечели трофей в Англия – ФА къп.

Шави

Един от най-обичаните футболисти, надарен с изключителна техника и невероятен поглед, Шави сложи край на кариерата си. Той бе двигателят зад успехите на Барселона в края на миналото и началото на настоящото десетилетие. Той напусна „каталунците“ през 2015 г. след 17 години в клуба.

Последните 4 Шави прекара в Ал Сад, където също показа изключителни качества и спомогна за развитието на футбола в държавата.

Шави успя да спечели 8 титли от Ла Лига, както и 3 от Купата на Краля. Испанският маестро спечели и 4 титли от Шампионската лига. Той е и Световен шампион с Испания, както и носител на две Европейски титли с „ла фурия“.

Шави Барселона

Уесли Снайдер

Още един изключителен футболист, спечелил много трофеи в кариерата си, който приключи със спорта тази година.

Той премина през отборите на Аякс, Реал Мадрид, Интер, Галатасарай, Ница и за последно игра тази година за Ал Гарафа. След края на кариерата си камерите го уловиха, че е качил килограми и то за няколко дни след обявяването на новината.

Той е шампион на 4 страни – Холандия, Испания, Италия и Турция. В допълнение към това с „нерадзурите“ успя да спечели и Шампионската лига. А с Холандия той два пъти влезе в топ 4 на Световно първенство.

Ариен Робен

Бързоногият флангови футболист изненада всички това лято, обявявайки края на кариерата си. Той игра последно за Байерн Мюнхен, като бе и важна част от състава. Всички очакваха, че той може да продължи кариерата си в Китай или САЩ, но той реши да си тръгне на върха.

Преди това холандецът игра за Грьонинген, ПСВ, Челси и Реал Мадрид, където също постигна невероятни резултати, но в Байерн се превърна в един от най-добрите футболисти в Европа.

Той е шампион на 4 страни – Холандия, Англия, Испания и Германия. С Бйерн той спечели 8 титли от Бундеслигата, спечели и Шампионската лига. Подобно на своя сънародник Уесли Снайдер, Робен два пъти бе в топ 4 на Световно първенство.

Ариен Робен

Давид Вия

Вчера един от обичаните испански футболисти Давид Вия обяви, че ще сложи край на кариерата си след завършването на сезона в Япония. Той премина през различни отбори, сред които Спортинг Хихон, Сарагоса, Валенсия, Барселона, Атлетико Мадрид, Ню Йорк Сити, Мелбърн Сити и последният му – Висел Кобе.

Той спечели 3 пъти Ла Лига, както и веднъж Шампионската лига. Вия стана и Европейски и Световен шампион със състава на Испания. Той държи и

рекорда за най-много голове на Световно първенство от испански футболист.

Фернандо Торес

Още един звезден нападател от силните години на Испания сложи край на кариерата си – Фернандо Торес „хлапето“. Той премина през Атлетико Мадрид, Ливърпул, Челси, Милан и за последно игра в Саган Тосу, където сложи край на кариерата си.

Интересен факт е, че той така и не успя да стане шампион на някоя страна, въпреки отборите, в които е играл. Но спечели Шампионската лига с Челси, както и Лига Европа със „сините“ и с Атлетико Мадрид. Той е и Европейски и Световен шампион с „ла фурия“.

Диего Форлан

Уругвайският нападател бе без отбор от миналата година, когато за последно игра в Китчее, но едва през тази обяви официално, че прекратява футболната си кариера.

Той е един от изключителните футболисти от близкото минало, който показва невероятните си качества в най-важните моменти. Форлан премина през отборите на Индепендиенте, Манчестър Юнайтед, Виляреал, Атлетико Мадрид, Интер, Интернасионал, Осака, Пенярол, Мумбай Сити и Китчее.

Той е шампион на Англия с Манчестър Юнайтед, а с Атлетико триумфира в Лига Европа. С Уругвай той спечели Копа Америка, като влезе в топ 4 на Световно първенство. На Световното през 2010 г. Форлан спечели и Златната топка за най-добър футболист на шампионата.

Самуел Ето‘о

Африканският нападател обиколи различни отбори в своята бляскава кариера. Той започва кариерата си в Реал Мадрид, но прави име в големия съперник – Барселона. С „каталунците“ той печели най-значимите си трофеи. След това играе още за Интер, Анжи, Челси, Евертън, Сампдория, Анталяспор, Коняспор и Катар СК, което се оказа и последният му отбор.

Той спечели 3 пъти Ла Лига, както и 2 пъти Шампионската лига с Барселона. Ето‘о добави още един трофей от най-престижния клубен турнир, спечелен с Интер при Жозе Моуриньо. Той спечели и 2 пъти Купата на Африканските нации с Камерун. Той е и футболистът, отбелязал най-много голове за националния отбор на Камерун, както и в турнира на Африка.

Самуел Ето'о

Робин Ван Перси

„Летящият холандец“ също сложи край на кариерата си през тази година. Той игра за последно във Фейенорд, от където и започна за футбола. Именитият нападател носи екипите още на Арсенал, Манчестър Юнайтед и Фенербахче.

Дълги години той преследваше първата си титла, като успя да я спечели едва с Манчестър Юнайтед през сезон 2012/13. Той бе и в състава на Холандия на Световното първенство през 2010 г., когато взе сребро. А 4 години по-късно отбеляза един от най-красивите голове на Мондиал – срещу Испания. Той е и единственият футболист, който печели Златната обувка на Висшата лига 2 два поредни сезона с два различни отбора.

Робин ван Перси

Димитър Бербатов

Завършваме списъка с най-значимия български футболист в последните 20 години – Димитър Бербатов. Той не бе обявил края на кариерата си официално до миналия месец. А бе без отбор в последните 2 години. За последно той игра за индийския Керала Бластърс.

Каквото и да кажем за него, ще е малко. Игра 2 финала в Шампионската лига, не попадна в групата за трети. Стана шампион на Англия, спечели и голмайсторския приз във Висшата лига. Той ще бъде запомнен от широката общественост с изключителното докосване на топката, както и с вълшебната асистенция на Кристиано Роналдо и 5-те гола срещу Блекбърн. Той е и рекордьорът по попадения за националния отбор на България.